Czym się różni lanolina od lanoliny?

lis05
Wizualne różnice pomiędzy różnymi rodzajami lanoliny

Wyobraźcie sobie sytuację, że chcecie kupić lanolinę. Google podsuwa milion sklepów (w tym nasz) gdzie można ją kupić w mniejszych lub większych opakowaniach. Mało kto podaje informacje o tym czy jest to lanolina jakości farmaceutycznej czy kosmetycznej. A jeszcze czy jest zgodna z farmakopeą europejską lub amerykańską? Można się w tym pogubić, bo są różnice pomiędzy lanoliną a lanoliną.

 

Na sam początek kilka słów o tym czym jest lanolina, a właściwie lanolina bezwodna, bo o niej tutaj piszę. Jest to żółtawa, lepka, woskowata substancja, która ma wyjątkowy dla siebie zapach. Lanolina jest wydzieliną z gruczołów łojowych owcy. Nie jest więc wegańska. Jest to swoisty wosk, który chroni owce przed zmoczeniem. Gromadzi się na wełnie, którą obcinają hodowcy strzygąc owce. Taka wełna trafia potem do obróbki gdzie jest odtłuszczana. W procesie odtłuszczania lanolina wydziela się z owczego runa.

 

Lanolina nie rozpuszcza się w wodzie. Jest doskonałym emulgatorem, tzn. że tworzy świetną emulsję woda w oleju W/O. Może wchłonąć w siebie dwukrotnie więcej wody niż sama waży.

 

Lanolina bardzo dobrze wpływa na kondycję skóry, włosów czy paznokci. Jej skład jest podobny do warstwy lipidowej ludzkiej skóry. Lanolina jest rewelacyjnym emolientem. Stosowana w środkach do pielęgnacji skóry lub włosów na ich powierzchni tworzy warstwę okluzyjną. Warstwa ta zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody. Można więc powiedzieć, że lanolina pośrednio nawilża włosy i skórę. Dodatkowo na powierzchni zostawia wyczuwalny film (cieniutka warstewka), który skutecznie wygładza naskórek lub włosy wpływając na ich kondycję. Jako składnik środków myjących ma działanie renatłuszczające. Podczas mycia usuwamy substancje tłuszczowe i jakoś trzeba odbudować barierę lipidową. 

 

Bardzo ważnym zastosowaniem lanoliny jest regeneracja pieluch wełnianych, tzw. kuracja lanolinowa. Podczas użytkowania wełniaków mocz rozkładany jest na sól i wodę właśnie przez lanolinę. Z biegiem czasu jest już coraz mniej lanoliny na włóknach i trzeba uzupełnić jej ilość aby pieluszka dalej była wodoszczelna, bakteriobójcza, nie chłonęła zapachów itp. Lanolinę można używać ogólnie do impregnacji wełnianej odzieży. Zimowy płaszcz, czapka, rękawiczki? Mokry śnieg nie będzie im straszny :)

 

Przez długi czas twierdzono, że lanolina jest silnym alergenem. To przekonanie jest wciąż mocne dzisiaj, gdyż i Wy mówicie nam, że ktoś gdzieś i kiedyś, bardzo bliska koleżanka znajomej ciotki sąsiadki miała silną alergię na lanolinę i wełnę. Tymczasem dobrej jakości lanolina wpływa na skórę jedynie w pozytywny sposób. Wszelkie stwierdzone alergie spowodowane były słabym oczyszczeniem lanoliny.

 

I tu w płynny sposób możemy przejść do jakości lanoliny. W jaki sposób określić czy jest ona dobrze oczyszczona czy nie? Najłatwiej jest zapytać o certyfikat. Jednak, żeby zrozumieć co oznaczają liczby na nim trzeba mieć już dość dużą wiedzę. Na potrzeby tego artykułu podzielmy lanolinę na 3 kategorie jakościowe pod względem stopnia oczyszczenia: lanolinę, lanolinę kosmetyczną i lanolinę farmaceutyczną (apteczną). Lanolina to ta, która jest na wełnie lub jeszcze nie została oczyszczona. Pozostałe dwie są już oczyszczone. Różnice przedstawimy na przykładzie lanoliny kosmetycznej od Esentu i lanoliny jakości farmaceutycznej dostępnych u nas w sklepie. 

Lp. Wyszczególnienie   j.m. Parametry gwarantowane Wyniki badań
kosmetyczna farmaceutyczna kosmetyczna farmaceutyczna
1 Liczba kwasowa max mg KOH/g 1 <=1 0,48 0,55
2 Temperatura topnienia   stC 36,0-42,0 38-44 42,0 40,0
3 Liczba jodowa (Wijs)   - 28,0-38,0 18-36 36,4 28,5
4 Wilgoć max % 0,5 <=0,25 0,01 0,13
5 Barwa w skali Gardnera w 80°C max - 10 <=8 8,4 6,5
6 Zawartość parafin max % 1 <=1 odpowiada zgodna
7 Chlorki max ppm 150   odpowiada zgodna
8 Pestycydy max ppm 1   0,144  
9 substancje obce (łącznie)   ppm     <=40 2,2
10 substancje obce (pojedynczo)   ppm     <=10 zgodny

 

Przedstawione wyniki badań poszczególnych partii wskazują, że obie lanoliny są bardzo dobrej jakości. Farmaceutyczna jest nieco jaśniejsza i szybciej się topi, co potwierdzają też nasze obserwacje. Obie lanoliny są praktycznie wolne od groźnych substancji jak pestycydy czy inne substancje obce.

 

Ta jakości farmaceutycznej na pewno została rafinowana. Jeden z producentów superdrogiegokremu na bazie lanoliny do pielęgnacji brodawek sutkowych starał się nam wmówić, że jest inaczej. No cóż, można za śliczne opakowanie i 10 g zapłacić 50 zł lub za 100 g 21 zł.

 

Do naszych wspólnych rozważań dodajmy słowo farmakopea. Definicje, ta z Wikipedii czy z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (oficjalna jednostka zajmująca się farmakopeą w Polsce) mówią w skrócie, że odpowiada ona za gwarancję jakości (w przypadku lanoliny). Daje pewność, że lanolina pozyskana została przy użyciu odpowiednich środków, takich samych dla każdej partii produktu. Nie ma tam miejsca na samowolkę typu Pan Heniek raz będzie podgrzewał 15 minut a raz 45. Cały proces musi wyglądać tak samo. Czym się różni farmakopea amerykańska od europejskiej? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić. Tam i tu są pewne restrykcyjne przepisy, które muszą być spełnione. Czym się różni natomiast farmakopea polska od europejskiej? Ano niczym. Farmakopea europejska jest wydawana oficjalnie w dwóch językach, francuskim i angielskim. Farmakopea polska jest przetłumaczoną wersją tej europejskiej.

 

Do pieluszek wełnianych w zupełności wystarczy lanolina bezwodna kosmetyczna od dowolnego producenta. Dla tych jednak, którzy wolą mieć wyższą jakość i jeszcze mniejsze prawdopodobieństwo alergii polecamy 100% czystą lanolinę jakości farmaceutycznej. Można jej z powodzeniem używać do ciała, do kosmetyków i wielu innych rzeczy (chyba nawet do smarowania zawiasów). Zresztą ta kosmetyczna wcale nie jest gorsza, bo kosmetyki mają równie ostre przepisy odnośnie jakości. Decyzja jak zawsze należy do Was.

 

Niestety nie da się określić czy dana partia lanoliny jest etyczna czy nie. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że do uzyskania konkretnej partii wykorzystano wełnę od owiec nie poddawanych zabiegowi mulesingu. Należy też wziąć pod uwagę, że linia technologiczna musiałaby całkowicie zostać wyczyszczona, żeby móc dać gwarancję takiej lanoliny. Z naszych rozmów z dwoma dużymi producentami lanoliny (Wagner Lanolin i Stella Lanolines - mocno zdziwiłem się kiedy na ekranie telefonu wyświetlił się zagraniczny numer) wynika, że nie są w stanie zapewnić lanoliny pochodzenia europejskiego. Zgodnie stwierdzili, że mamy za mało owiec :D Natomiast większość owiec jest hodowana na terenie Australii i Ameryki Południowej. Oddzielenie lanoliny od wełny odbywa się w kraju, który jest znany z bardzo dużej produkcji tekstyliów. Produkuje on zresztą bardzo dużo wszystkiego. Mowa oczywiście o Chinach. Jakość lanoliny europejscy producenci gwarantują oczyszczając ją dokładnie już na terenie Europy.

 

Mały edit: obecnie dostępna lanolina jakości farmaceutycznej ma już gwarację pochodzenia od owiec na których nie przeprowadzono okrutnego zabiegu mulesingu. Jest tym samym etyczna. Żeby było bardziej eko pakowana jest do szklanych pojemników. 

 

Autor: Paweł Bogusz

lis  05