Ekologiczny zamiennik tamponów - kubeczek menstruacyjny

lis08
Kubeczek Yukki na dłoni

Społeczeństwo coraz częściej sięga po ekologiczne zamienniki regularnie kupowanych produktów, które generują masy śmieci. Świadomość zanieczyszczania planety rośnie, dlatego pojawiają się ekologiczni następcy w wielu dziedzinach życia. Higiena menstruacyjna kobiet jest problemem comiesięcznym, z którym producenci przyjaznych Ziemi zamienników radzą sobie coraz lepiej. Poszerza się używanie ekologicznych podpasek (w tym wielorazowych), a także kubeczków menstruacyjnych. Kobiety twierdzą, że poza ekologicznymi pozytywnymi aspektami używania tychże, odczuwanie okresu stało się dla nich przyjemniejsze. Poznajmy ten produkt!

Działanie kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek (kielich lub też miseczka, pojemnik) menstruacyjny to mały, elastyczny pojemniczek, który zbiera w sobie krew okresową, podobnie jak powszechnie używany tampon. Różnicą jest jedynie zakładanie kubeczka - aplikuje się go nie tak głęboko do pochwy, jak tampon. Kupując kubeczek, często dostajemy dodatkowo przyjazny środowisku, przewiewny woreczek do przechowywania. Można dostać je w różnych wzorach i kolorach, co jest dodatkowym, przyjemnym dla oka atutem. Niektóre kubeczki są całkowicie składane, przez co nie zajmują miejsca w torebce. Warto dodać także, iż miseczki menstruacyjne nie wysuszają pochwy tak jak tampony, które wchłaniają śluz. Kubeczek najczęściej wykonany jest z silikonu medycznego, tworzywa termoplastycznego TPE lub naturalnego kauczuku. Całościowo wyglądem przypomina on odwrócony dzwon z ogonkiem.

Użytkowanie kubeczka nie jest trudną sztuką!

Stres związany z pierwszym użyciem kubeczka jest powszechny - wydłuża on też czas zakładania go. Kubeczek jest nieco większy od tamponu, dlatego obawy pojawiają się w sposób naturalny, jednak już po pierwszym użyciu znikają one bez śladu. Należy dać sobie czas i pozwolić na nabycie wprawy w jego użyciu. Jako nastolatka obawiałam się używania tamponów, lecz z praktyką to minęło. Tak samo jest w przypadku kubeczków menstruacyjnych. Po tym etapie kobiety zaczynają zachwalać łatwość i wysoki komfort używania kubeczków. Zawsze dezynfekuj swój kubeczek przed pierwszym użyciem oraz pomiędzy okresami. Kubeczka możesz używać w każdym momencie cyklu, gdyż nie wchłania on potrzebnego pochwie śluzu. Takie próby poleca się na początku użytkowania miseczki, aby nauczyć się korzystania z niej przed czasem, w którym nadejdzie miesiączka.

 

Aby założyć miseczkę menstruacyjną, należy umyć ręce, a następnie zgnieść kubeczek, by zmniejszyć jego średnicę. Kolejnym krokiem jest wsunięcie kubeczka do pochwy tak, żeby najgrubszy pierścień kubeczka wszedł jako pierwszy. Wybierz pozycję, która najbardziej Ci odpowiada - czy to siedząc na toalecie, czy z podniesioną nogą. Jeśli chcesz sprawdzić czy kubeczek został prawidłowo włożony, delikatnie obróć go. Kubeczek w trakcie dnia może się przesuwać, lecz nie powinno to psuć komfortu użytkowania. W ciągu dnia regularnie sprawdzaj poziom jego wypełnienia, aby mieć kontrolę nad wylewaniem krwi miesiączkowej. Z biegiem czasu będziesz wiedzieć jak szybko wypełnia się miseczka. Kubeczka można używać także na noc! Nie można jednak zapomnieć o opróżnieniu go po 8-12 godzinach.

 

Przed wyjęciem kubeczka również należy dokładnie umyć ręce. Zrelaksuj się i zmniejsz zassanie kubeczka, delikatnie go ściskając. W przypadku kubeczków z końcówką - nie ciągnij za końcówkę bez uprzedniego zmniejszenia ciśnienia, gdyż możesz ją urwać. Pierwsze razy używania kubeczka nie powinny być wykonywane w pośpiechu.

 

Przechowuj kubeczek w przewiewnym etui, które dostajesz razem z produktem lub innym pojemniku z dostępem do powietrza. Uprzednio jednak wyczyść go (kubeczek) i zdezynfekuj poprzez gotowanie go w gorącej wodzie.

 

Miseczka menstruacyjna stworzona jest dla kobiet, które wysoce dbają o higienę osobistą, ponieważ krew menstruacyjna nie rozkłada się w kubeczku, zatem nie produkuje on nieprzyjemnych zapachów. Ponadto, kubeczek jest gładki na zewnątrz, nie posiada miejsc, w których mogłyby zbierać się bakterie. W ten sposób jeśli korzystasz z kubeczka obniżasz ryzyko zakażenia.

Szczelność kubeczka

Miseczka menstruacyjna działa, ponieważ zasysa się do pochwy, a ciśnienie nie pozwala jej przeciekać. Z kubeczkiem menstruacyjnym można iść na basen, skałki, tańczyć czy jeździć rowerem. Kubeczek nie ogranicza ruchów, zatem można uprawiać z nim właściwie każdy sport. Kubeczek dostosowuje się bowiem do pozycji naszego ciała.

Dobierz kubeczek do swojej miesiączki oraz sylwetki

Istotnym jest to, jak silne są twoje mięśnie dna miednicy. Jeżeli jesteś fanką sportu lub też często ćwiczysz tzw. mięśnie Kegla - kubeczek, który wybierzesz powinien być twardszy. Jeśli twoja pochwa jest delikatna, odczuwasz ból przy stosunku lub zakładaniu tamponów, stosujesz spiralę wewnątrzmaciczną - wybierz wersję bardziej miękką.

 

Wybór firm produkujących kubeczki na rynku jest dość szeroki: polski Perfect CupLady Cup, Lily Cup - INTIMINA, Yuuki, Masmi, Mooncup, Meluna, Merula, LunetteFair Squared i coraz więcej innych. Na stronie producentów podane są twardości odpowiednich kubeczków. Przykładowo: firma Meluna wyróżnia trzy kategorie kubeczków: Soft, Classic i Sport; Yukki ma wersje Classic i Soft; Perfect Cup podaje twardość jako 2,5/5. Warto zaznaczyć także, że kupowanie kubeczków od nieznanych producentów nie jest bezpieczne dla twojego zdrowia. Znane firmy posiadają certyfikaty i pozwolenia, dzięki którym konsument może być pewien, iż podczas procesu produkcji nie stało się nic, co miałoby zły wpływ na produkt i tym samym są całkowicie bezpieczne.

 

Istnieją również różne rozmiary kubeczków - mniejsze zaleca się kobietom przed 25 rokiem życia oraz takim, które jeszcze nie rodziły. Większe zaś tworzone są z myślą o kobietach po 25 r.ż. lub po  porodzie (w porodzie kanał rodny nieco się rozszerza i już nie wraca do swoich wcześniejszych rozmiarów). Wpływ na rozmiar kubeczka ma także wzrost i to czy ćwiczysz mięśnie dna miednicy. Na rynku od jakiegoś czasu spotkać można już kubeczki dla nastolatek w najmniejszym rozmiarze (np. Masmi rozmiar S lub Lily Cup One). Średnica kubeczka menstruacyjnego powinna być do Ciebie dostosowana. Zbyt mała średnica może powodować przemieszczanie się kubeczka. Zadbaj o to szczególnie, jeśli masz za sobą kilka porodów. Pojemność idzie w parze wraz z wielkością kubeczka. Jeśli mocno krwawisz podczas kilku dni okresu, lecz twój kubeczek jest malutki ze względu na twoją posturę - nie zapominaj, by opróżniać go częściej, niż w inne dni cyklu.

 

Sprawdź długość i szerokość produktu, który chcesz zakupić, zwłaszcza jeśli posiadasz krótką pochwę i istnieje możliwość, że przy siadaniu kubeczek będzie wystawać. Wybierz produkt typu "Mini"/"Shorty".
Warto zwrócić uwagę również na końcówkę kubeczka menstruacyjnego, ponieważ to końcówka ma za zadanie ułatwienie wyciągania go z pochwy. Istnieją trzy rodzaje końcówek - kulka, łodyżka oraz pętelka. Każdą z tych form końcówki oczywiście można obciąć, jeśli jej użycie uznasz za zbędne przy wyciąganiu kubeczka. Nadal będzie spełniał on swą funkcję bez zarzutu, jeśli nie naruszysz nożyczkami struktury kielicha.

 

 

Jeśli nadal nie wiesz jak dobrać kubeczek, istnieją w internecie strony, na których możesz wypełnić formularz i dostaniesz odpowiedź, który kubeczek powinnaś wybrać. Są też filmiki instruktażowe pokazujące jak aplikować kubeczek.

Przyjazne dla środowiska

Kubeczków menstruacyjnych nie wyrzucasz po jednym użyciu. Miseczkę stosujesz wielokrotnie, nie wytwarzając ogromnej ilości odpadów. Używane zgodnie z ich przeznaczeniem kubeczki nadają się do użycia przez 5 do 10 lat! W tym czasie zaoszczędzisz także pieniądze, które wydałabyś co miesiąc na artykuły higieniczne. Koszty zakupu miseczki zwracają się po około 10 miesiącach jej użytkowania.

lis  08