Podpaska wielorazowa? Nigdy w życiu! A może jednak?

lis14
Różne rozmiary podpasek wielorazowych PUL

Nasze prababcie, babcie, a może nawet mamy w czasach młodości w kwestii menstruacji nie miały takich udogodnień, jakie mają dzisiejsze kobiety. Obecnie na rynku jest wiele różnych rodzajów produktów, których zadaniem jest zabezpieczenie kobiety podczas tych szczególnych dni. Środki te przede wszystkim muszą być skuteczne i zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Ważną kwestią jest też wygoda oraz dostosowanie do indywidualnych potrzeb. W dzisiejszych czasach prym wiodą podpaski i tampony jednorazowe, ale czy są one niezastąpione? Na szczęście na rynku jest coraz więcej produktów, które spełniają wymagania kobiet, dla których los naszej planety nie jest obojętny i nie chcą generować śmieci, które wcale nie muszą powstawać. Ciekawym rozwiązaniem są kubeczki menstruacyjne (pisaliśmy o nich tutaj), jednak jeszcze wiele kobiet nie jest przekonanych do ich używania. Dla wielbicielek bardziej tradycyjnych rozwiązań dobrym pomysłem mogą okazać się podpaski wielorazowe. Chociaż może się to wydawać krokiem w przeszłość, to nowoczesne podpaski wielorazowe w niczym nie przypominają metod stosowanych przez kobiety jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Są komfortowe, estetyczne, ekologiczne i, co warto zauważyć, ekonomiczne!

Podpaski wielorazowe - najważniejsze informacje

Podpaski wielorazowe swoim kształtem przypominają standardowe podpaski jednorazowe. Są wyposażone w skrzydełka, które mocują podpaskę specjalnymi napkami. Jest to jedna z większych różnic, ponieważ podpaski wielorazowe nie są przyklejane do bielizny, natomiast mocowanie odbywa się poprzez spięcie skrzydełek pod spodem bielizny. Podpaski wielorazowe są wykonane z różnych materiałów, co umożliwia lepsze dostosowanie produktu do potrzeb kobiet. Bawełniana warstwa materiału od strony skóry jest niezwykle delikatna w dotyku i zapewnia komfort noszenia. Dużo modeli podpasek wielorazowych posiada bawełnę organiczną, starannie wyselekcjonowaną, cechującą się bardzo wysoką jakością, zapewniającą wprost aksamitną delikatność. Inne spotykane materiały to welur bawełniany, wiskoza bambusowa, polar.

 

Przeciekanie uniemożliwia wodoodporna warstwa, która najczęściej wykonana jest z poliesteru 100% laminowanego paroprzepuszczalną membraną poliuretanową (PUL). Jest ona niezwykle miękka, co zapewnia niebywałą wygodę, gdyż podpaska nigdzie nie uwiera, jest elastyczna, odpowiednio się układa i przede wszystkim zapewnia pełną dyskrecję. Inną ważną właściwością tej membrany jest jej wysoka trwałość, dzięki której podpaska nie traci swojej wodoszczelności podczas prania nawet w 60°C przez kilka lat użytkowania. Membrana PUL zapewnia również odpowiednią wentylację miejsc intymnych, co zapobiega rozwojowi groźnych bakterii i powstawaniu podrażnień wrażliwych stref.

 

Istnieje wiele typów podpasek wielorazowych. Dostępne są rozmaite rozmiary oraz różne chłonności. W zależności od potrzeb kobiety można wybrać model o długości odpowiedniej do swoich wymagań. Niektóre typy posiadają kilka napek, tak aby umożliwić idealne dostosowanie do szerokości bielizny. Nasilenie krwawienia jest cechą indywidualną, różni się też w poszczególnych dniach menstruacji. Inne modele sprawdzają się w dzień, a inne w nocy. Jeszcze inne znajdą zastosowanie w połogu. Różnorodność podpasek wielorazowych pozwala dobrać model odpowiedni do każdego dnia krwawienia. Chłonność zwiększana jest dodatkowymi warstwami chłonnymi, mimo to podpaski te są nadal cienkie i niezauważalne. Do użytkowania zachęcają również interesujące, kolorowe wzory, które można wybrać wedle własnego gustu. Ulubiony kolor podpaski na pewno umili te często nieprzyjemne dni.

 

Można też spotkać się z ultracienkimi podpaskami wielorazowymi, w którym nie ma membrany PUL. Są one zupełnie inne od tych opisywanych powyżej. Szerzej o nich pisaliśmy w artykule "Podpaski wielorazowe Loffme".

Używanie podpasek wielorazowych

Chociaż używanie podpasek wielorazowych z początku może wydawać się kłopotliwe, to wcale takie nie jest. Przed pierwszym użyciem należy wyprać podpaskę, aby uzyskać jej optymalną chłonność (naturalne materiały nabierają pełnej chłonności po kilku praniach). Zakładanie podpaski wielorazowej jest naprawdę bardzo łatwe. Wystarczy zapiąć dość ciasno napki na spodzie bielizny i gotowe. Za luźne spięcie może powodować obracanie się podpaski i przesuwanie jej. Aplikacja jest naprawdę szybka i bezproblemowa. Po zdjęciu używanej podpaski należy przepłukać ją zimną wodą. Zastosowanie ciepłej wody bezpośrednio na krew menstruacyjną może spowodować utrwalenie plamy. Przepłukane i odmoczone podpaski można bezpiecznie uprać w pralce nawet w temperaturze 60°C. Nie trzeba nastawiać ich oddzielnie, można uprać je razem z bielizną, ręcznikami lub pieluchami wielorazowymi. Oprócz prania w wysokiej temperaturze można zastosować odkażacz, np. Nappy Fresh. Do prania nie należy używać płynów zmiękczających ani środków zawierających chlor. Podpasek wielorazowych nie wolno suszyć w suszarce bębnowej ani na grzejniku, a także prasować.

 

Obawy może sprawiać zmiana podpasek poza domem. Wystarczy się do tego odpowiednio przygotować. Najlepiej zakupić specjalny woreczek/saszetkę do przechowywania zużytych podpasek wielorazowych,  który podobnie jak warstwa zapewniająca wodoodporność podpaski, wykonany jest z PUL. Takie woreczki można dobrać kolorystycznie do podpasek wielorazowych. Elegancki wygląd woreczka sprawi, że nikt nie pomyśli o tym, że w środku znajdują się używane podpaski. Po powrocie do domu należy namoczyć je tak jak zawsze.

Zalety używania podpasek wielorazowych

Podpaski wielorazowe nie zawierają chemii, która stosowana jest w podpaskach jednorazowych. Substancje używane w celu zapewnienia chłonności i uczucia suchości w podpaskach jednorazowych często wywołują uczulenia. Do alergii mogą przyczyniać się też substancje zapachowe stosowane w tych produktach. Podpaski wielorazowe są odpowiednie właśnie dla osób narażonych na alergie i mogą stać się wybawieniem dla tych kobiet, które podrażniają wszystkie wypróbowane przez nie dotychczas podpaski jednorazowe. Warto zastanowić się nad zakupem podpasek wielorazowych, jeśli skóra swędzi i odparza się - tak nie powinno być.

 

Odpowiednie podczas infekcji intymnych. Sięgnięcie po podpaski wielorazowe może okazać się bardzo dobrym pomysłem również dla kobiet, które borykają się z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. Delikatność podpasek wielorazowych, brak środków chemicznych w produkcie oraz odpowiedni dopływ powietrza do stref intymnych może mieć bardzo duże znaczenia podczas powrotu do zdrowia i regeneracji po przebytej chorobie.

 

Komfort użytkowania i estetyka. Podpaski są niezwykle miękkie i wygodne. Delikatna warstwa wierzchnia jest bardzo przyjemna dla skóry i nie powoduje podrażnień. Wodoodporna warstwa zapobiega przesiąkaniu, jednocześnie umożliwiając wentylację. Przepiękny wygląd podpasek umila ich używanie.

 

Są ekonomiczne. Podpaski wielorazowe odpowiednio użytkowane i prane we właściwy sposób mogą posłużyć nawet kilka lat, a koszt ich zakupu powinien zwrócić się już po niecałym roku. To niezwykła oszczędność pieniędzy. Nie trzeba też osobno prać podpasek. Piorąc je na przykład z ręcznikami, nie zwiększa się ilość przeprowadzanych cykli prania w gospodarstwie domowym.

 

Są ekologiczne. Używając podpasek wielorazowych można znacznie zmniejszyć ilość produkowanych przez siebie śmieci. Wystarczy policzyć, ile podpasek jednorazowych zużywa się w ciągu jednego dnia, jednej menstruacji, jednego roku czy w ciągu całego życia. Używając ich dajesz też świadectwo, że można korzystać z wielorazowych produktów bez utraty komfortu. Niewykluczone, że któraś z kobiet weźmie z Ciebie przykład.

 

Używanie podpasek wielorazowych ma wiele zalet, dlatego warto dać im szansę, zakupić na początek przynajmniej jedną i wypróbować na własnej skórze.

 

Wybór konkretnej podpaski może ułatwić Ci nasz artykuł "Ile ważą i jak są grube podpaski wielorazowe i wielorazowe wkładki higieniczne?". Porównaliśmy w nim dostępne w naszym sklepie ekologiczne podpaski i wkładki higieniczne wielorazowe producentów takich jak Loffme, Soft Moon czy MRB Wielorazowo.

lis  14