Podpaski wielorazowe Loffme

gru21

Dzisiejszy wpis w całości przeznaczony będzie podpaskom wielorazowym marki Loffme. Generalnie o podpaskach wielorazowych pisaliśmy już wcześniej w artykule "Podpaska wielorazowa? Nigdy w życiu! A może jednak?". Celowo jednak nie opisaliśmy tam podpasek Loffme gdyż te są zupełnie inne i zasługują na osobny wpis.

 

Pierwsze moje spotkanie z nimi miało miejsce podczas Festiwalu Mama Gathering organizowanego w sierpniu 2018 r. Mieliśmy tam przeprowadzić warsztat z pieluchowania wielorazowego. Mając chwilę czasu przeszedłem się po wszystkich stoiskach. Tym sposobem trafiłem na Asię, właścicielkę Loffme, która jak się okazało czekała na mnie, bo bardzo chciała się ze mną spotkać :) Pokazała mi wszystkie swoje produkty i dała do testów między innymi podpaskę. Akurat Beata była jeszcze w połogu więc można było wypróbować :) Wszelkie informacje zawarte poniżej, choć pisane męską ręką, bazują na doświadczeniach i wiedzy zarówno mojej żony Beaty jak i Asi z Loffme.

Co wyróżnia podpaski Loffme?

Podpaski Loffme, jak i wszystkie produkty tej marki, są niezwykle cienkie. Grubość podpaski to niecały 1 mm! W porównaniu do innych podpasek wielorazowych spotykanych na rynku są one kilkunastokrotnie cieńsze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów są jednocześnie tak samo chłonne jak te grube. Przez to, że są ultracienkie znacznie podnoszą komfort użytkowania. Dosłownie nie czuje się ich. Podpaski mają maksymalną chłonność już od początku. Nie trzeba ich kilkukrotnie prać, aby nabrały chłonności, a to jest konieczne w przypadku naturalnych materiałów.

 

W większości podpasek wielorazowych stosowane są napy, a tu są rzepy. Pozwala to na znacznie płynniejszą regulację i lepsze dopasowanie podpaski do Twojej bielizny.

 

Jako jedyne podpaski wielorazowe wykonane są z materiałów, które posiadają certyfikat ECARF potwierdzający możliwość stosowania przez osoby z problemami alergicznymi. Wszystkie użyte materiały posiadają też certyfikat Oeko-Tex 100, co w obecnych czasach powinno być standardem. 

 

Inną dość istotną kwestią jest sposób zamocowania paroprzepuszczalnej membrany. O ile sam laminat poliuretanowy jest bardzo podobny, jeśli nie taki sam jak w podpaskach z PUL-em to sposób połączenia go z materiałem jest już zupełnie inny. W podpaskach Loffme laminat łączony jest z materiałem metodą termiczną. Nie jest to więc PUL a TPU. W przeciwieństwie do PUL-u nie stosuje się tu żadnych klejów, które mogłyby niekorzystnie wpływać na zdrowie kobiet.

Jak to się dzieje, że są tak cienkie a chłoną tak dużo?

To właśnie innowacyjne właściwości materiału i nowoczesa technologia produkcyjna sprawiają, że tak cienka podpaska chłonie lepiej niż niejeden jednorazowy odpowiednik. Materiał ten niezwykle szybko schnie, dużo szybciej niż bawełna czy wiskoza bambusowa. Wypływająca krew menstruacyjna wsiąka w podpaskę, woda zawarta w krwi odparowuje z materiału, a wewnątrz podpaski zostaje tylko zaschnięta krew.

 

Dzięki wyjątkowo szybkiemu odparowaniu wody, podpaska może służyć spokojnie przez kilka godzin

 

Jest jedno "ale". Swoją właściwą chłonność podpaski Loffme osiągają pod wpływem temperatury. Temperatura przy skórze jest wyższa niż otoczenia i dopiero wtedy podpaski chłoną najlepiej, czyli tak jak powinny. Po skorzystaniu z toalety możesz odczuć to, że podpaska zrobiła się chłodna. To zjawisko jest zupełnie normalne. Po chwili znów ogrzeje się i będzie super chłonna.

 

Przez to, że materiał nabiera chłonności przy określonej temperaturze ciężko zrobić miarodajne testy chłonności. Jesteśmy pewni, że i w tym temacie producent opracuje sposób na ciekawą prezentację produktową.

 

Kiedy należy zmienić podpaskę? Najprostszym wskaźnikiem jest ten, kiedy zauważysz, że skrzydełka zaczynają namakać. To właśnie znak, że trzeba już zmienić podpaskę. Wymiana podpaski odbywa się się średnio co 3-6 h, w połogu 1,5-2 h.

A co ze środowiskiem?

Podpaski i wkładki higieniczne Loffme są wykonane z materiałów syntetycznych. Jak to możliwe, że Rodzina Eko tak bardzo je promuje? To dość proste. Spośród wszystkich podpasek wielorazowych dostępnych w naszym sklepie uważamy te za najbardziej ekologiczne. Co z tego, że to syntetyk skoro w tych z PUL-em też jest materiał syntetyczny (laminat umieszczony jest na syntetycznym materiale). W podpaskach Loffme jest tylko 1 dodatkowa warstwa materiału syntetycznego w stosunku do tych z materiałem naturalnym od skóry. Wyprodukowanie tej 1 warstwy jest znacznie mniejszym obciążeniem dla środowiska niż wytworzenie od podstaw znacznie większej ilości naturalnych materiałów. Trochę o tym pisałem w tekście o wpływie pieluchowania wielorazowego na środowisko naturalne. Niestety przy produkcji podpasek Loffme cierpią niewinne polimery ;)

 

Dodatkowo w podpaskach Loffme zastosowano TPU zamiast PUL-u. Odpada więc kwestia kleju, który nie jest obojętny dla środowiska.

 

Bardzo istotną kwestią w podpaskach Loffme jest to, że mogą być one używane nawet 2 lata. Poprzez cały czas stosowania materiał zachowuje swoje właściwości. Jedynym minusem po tak długim czasie staje się wypłukany kolor, ale to kwestia estetyczna ;)

 

Podpaski w 100% nadają się do recyklingu.

Które dla kogo? 

Loffme posiada dwa rozmiary podpasek: Normal i Long. Nie ma sztywnych tabelek rozmiarów, ponieważ poczucie „zaopiekowania” podczas okresu jest kwestią bardzo indywidualną i wybór pozostawia się kobietom. Na podstawie zebranych doświadczeń, opinii własnych i klientek Asia rekomenduje:

  • Wielorazowa podpaska Long na pierwsze 2 dni okresu, noce, połóg a nawet wysiłkowe nietrzymanie moczu.
  • Wielorazowa podpaska Normal to rozwiązanie wybierane głównie przez kobiety dopiero wchodzące w cykl menstruacyjny a także te które uważają swoje krwawienia za mniej obfite, stosuje się je od 2 dnia cyklu do końca krwawienia. 

Jak zapinać?

Przy zapinaniu podpaski należy pamiętać, aby rzep zapiąć możliwie równo, tak aby cała powierzchnia rzepów była przykryta. Bielizna może się wówczas „rolować”, ale nie wpłynie to na chłonność podpaski.

 

Po takim zapięciu jest pewność, że podpaski nie przesuną się, nie obkręcą i nic nie da uczucia dyskomfortu podczas używania. 

Jak prać?

Po użyciu podpaskę należy wypłukać (zaprać) w zimnej wodzie. Ważne, żeby nie była to ciepła woda, gdyż ta utrwala kolory zabrudzeń. Można to zrobić pod bieżącą wodą.

 

Jeżeli akurat nie ma możliwości zaprania to wielorazowe podpaski i wkładki Loffme po użyciu składamy w małą paczuszkę, warstwą chłonną do wewnątrz. Przechowujemy w kosmetyczce, saszetce, albo woreczku bawełnianym do czasu prania. Dzięki warstwie wodoodpornej składanie i przechowywanie podpasek, wkładek jest wizualnie estetyczne. Innowacyjny materiał przyczynia się do tego, że wkładki i podpaski szybko schną dzięki czemu nie tworzy się nieprzyjemny zapach, a materiał nie jest przesiąknięty. 

Tak zapraną podpaskę najlepiej jest wyprać ręcznie w temperaturze 60°C, w wodzie z dodatkiem delikatnego mydła. Mydło jednak zatłuszcza włókna syntetyczne, dlatego po każdym cyklu menstruacyjnym należy wypłukać podpaskę w wodzie z octem. Można spróbować zamiast octu użyć kwasu cytrynowego, choć jest on nieco agresywniejszy i podpaska może wyblaknąć.

 

Można też podpaskę wyprać w pralce, w temperaturze 60°C. Nie wolno używać płynów zmiękczających. One też zatłuszczają włókna materiału, tylko robią to dużo skuteczniej niż mydło. Zatłuszczone włókno gorzej chłonie, przez co podpaska traci swoje właściwości. Kłopot pojawia się też z ilością dozowanego proszku do prania. Ludzie mają tendencję do sypania zbyt dużej ilości. Nie wypłucze się on dobrze z podpaski, będzie ona nieprzyjemnie pachnieć, nie będzie dobrze chłonąć i resztki proszku mogą mieć kontakt ze skórą. Jednak te z Was, które odpowiednio dobierają ilość proszku z powodzeniem mogą prać w pralce.

 

Podpaskę należy suszyć na suszarce. Nie można jej suszyć w suszarce bębnowej, na grzejniku ani na ostrym słońcu. Zresztą nie ma takiej potrzeby, bo schnie ona bardzo szybko.

 

Podpaski nie wolno pod żadnym pozorem prasować. Prasowanie trwale zniszczy podpaskę, roztapiając membranę.

 

Może też zaciekawić cię artykuł: "Ile ważą i jak są grube podpaski wielorazowe i wielorazowe wkładki higieniczne?"

gru  21