Pieluchy wielorazowe - podstawy

wrz29

Dzisiejszy wpis rozpoczyna serię o pieluchach wielorazowych.

 

Od jakiegoś czasu dręczyła mnie myśl, że wszyscy piszą o pieluchach a jednak ludzie często nas o nie pytają. My z radością rozwiewamy wszelkie wątpliwości i odpowiadamy na każde pytanie. Czas jednak aby wiedza Rodziny Eko została przełożona na wirtualny papier. Często będzie to wiedza sprzeczna z ogólnie panującymi trendami.

 

Pieluchy wielorazowe obecnie wciąż stanowią pewną niszę i nadal traktowane są jako coś innego. Przez większość ludzi niestety jako coś gorszego. Niesłusznie, bo przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu (w Polsce ze 30) pieluchy wielorazowe były normą a jak ktoś miał jednorazówki to krzywo na niego patrzyli (z zazdrością) :)

Czy w ogóle warto stosować pieluchy wielorazowe?

Pewnie że tak!

 

O zaletach pieluchowania wielorazowego, zarówno zdrowotnych, środowiskowych i ekonomicznych w porównaniu do pieluch jednorazowych popełnię jeszcze osobny wpis. Dziś skupiamy się na krótkim wprowadzeniu do świata wielopieluch.

Czym jest więc pielucha wielorazowa? 

Najogólniej rzecz ujmując jest to taki rodzaj pieluszki, którą zamiast wyrzucać do kosza pierze się wielokrotnie, nawet z 1000 razy albo i więcej. Dobrze użytkowana pieluszka bez problemu tyle wytrzyma. Jej działanie jest takie samo jak jednorazowej, tj. wchłania mocz dziecka i zabezpiecza ubranie dziecka przed zmoczeniem. Kupę strzepuje się do toalety (czyli tam gdzie jej miejsce) lub spłukuje. Więcej o materiałach jeszcze napiszemy.

 

Każda pielucha wielorazowa składa się z 2 części, z czegoś co chłonie i czegoś co izoluje wilgoć od ubrania.

 

Tym co izoluje może być PUL, czyli laminowany poliuretanem zazwyczaj poliester albo wełna. Oba z tych materiałów mają swoje zalety i wady. PUL jest paroprzepuszczalną membraną, która szybko schnie, jest elastyczny i wytrzymały. Jednocześnie jest materiałem syntetycznym. Wełna natomiast jest naturalnym materiałem, w pełni oddychającym, biodegradowalnym. Nieco łatwiej jednak ją zniszczyć a nawet poprawnie używane pieluszki wełniane zużywają się po kilku latach. No i wełna nie jest wegańska :D

 

To co izoluje można podzielić na:

 • otulacz - jak sama nazwa wskazuje otulacz otula pupę dziecka i warstwę chłonącą. Otulacze mogą być wykonane z PULu lub wełny. Są zazwyczaj nieco szersze ażeby spokojnie przykryć wkład chłonny, formowankę lub złożoną tetrę. Niewątpliwą zaletą otulacza jest to, że nie trzeba go prać po każdym użyciu. Jeśli nie jest zabrudzony fekaliami dziecka można go użyć ponownie, choć lepiej go trochę przewietrzyć zakładając drugi na zmianę. Otulacze są najekonomiczniejszym rozwiązaniem.
 • otulacz SIO - to skrót od Snap-In-One (zepnij w całość). Jest to szczególny rodzaj otulacza z nabitymi dodatkowymi napami od wewnątrz, które pozwalają na przypięcie wkładów do pieluszki. Dzięki temu nie ruszają się one przy zakładaniu co może być szczególnie przydatne przy już ruszających się dzieciach. Minus jest taki, że tylko wkłady i otulacze od jednego producenta pasują do siebie.
 • gatki i longi - to też pewien rodzaj otulacza, choć w formie krótkich albo długich spodenek. Gatki i longi mogą być zrobione tak samo jak otulacz z PULu lub z wełny. Gatki są świetne do przykrycia formowanki, tetry lub z wpiętymi wkładami SIO.
 • kieszonka - to taki otulacz z warstwą materiału od skóry, które razem tworzą kieszeń. W tej kieszeni umieszcza się wkład chłonny, albo prefold, albo złożoną tetrę. Wieczorem można przygotować sobie zapas kieszonek i wtedy świetnie sprawdzą się na wyjściach na spacer, kiedy potrzebujemy szybko przewinąć dziecko. Dobrze sprawdzają się też kiedy dzieckiem zajmuje się ktoś inny niż rodzice. Kieszonkę zakłada się podobnie jak pieluchę jednorazową. Minusem kieszonek jest to, że muszą być całe zmienione nawet jeśli dziecko zrobiło tylko siku. Kieszonki robione są tylko z PULu.
 • AIO - to skrót od All-In-One. Jest to taka pieluszka, w której wkłady chłonne na stałe są przyszyte do pieluszki. To pieluszka, która jest gotowa do użycia. Nie trzeba nic dodawać, nic wkładać, wystarczy założyć dziecku na pupę. Tak jak kieszonki pieluszki All In One robione są tylko z PULu i tak samo po każdym użyciu trzeba ją zmienić.

 

Odpowiedzialne za chłonięcie są materiały umieszczane w pieluszce. W zależności od tego z czego zostały wyprodukowane, jak grube są i jak je złożymy, będą w stanie wchłonąć więcej lub mniej a także lepiej lub gorzej będą utrzymywać mocz dziecka w swoim wnętrzu. Więcej o materiałach, ich właściwościach, zaletach i wadach jeszcze napiszemy. To co chłonie można podzielić na:

 • wkłady chłonne - gotowy wkład, który umieszcza się w pieluszce. Mogą mieć różne kształty: prostokątne, anatomiczne z węższą częścią w kroku, długie, kwadratowe. Tak samo różnią się między sobą grubością ze względu na ilość warstw chłonących. Niektóre wkłady mogą mieć napy do systemu SIO.
 • wkłady chłonne składane - jeden z rodzajów wkładów chłonnych. Składa się go na różne sposoby aby dobrać chłonność do konkretnego dziecka. Odpowiednio złożone mogą być najchłonniejsze ze wszystkich. Jednocześnie bardzo szybko schną, bo po praniu rozkłada się je do wyschnięcia jak ręcznik.
 • formowanki - taki rodzaj wkładu chłonnego, który wygląda jak pieluszka. Najlepiej zabezpiecza przed wyciekaniem mlecznej kupy dziecka a także przed przeciekami górą u chłopców. Górą czyli w pasie.
 • prefoldy - rodzaj wkładu chłonnego składanego z przeszyciami wskazującymi w którym miejscu należy zgiąć.
 • tetra - klasyka! Im gęstszy splot i większa gramatura tym więcej jest w stanie wchłonąć. Najlepsze są pieluszki muślinowe. Mają bardzo gęsty splot i długo pozostają miękkie. Wybierając tetrę warto brać taką o gramaturze przynajmniej 140 g/m2.
 • AIO - opisane zostały wcześniej.

 

Celowo umieściłem AIO w obydwu miejscach. W końcu łączy w sobie chłonność i wodoszczelność. Jest to najprostszy sposób pieluchowania i najbardziej zbliżony do pieluch jednorazowych. Jednakże nie jest to panaceum na wszelkie problemy pieluchowania. Pieluszki All-In-One też mają swoje minusy. Nie można w nich za bardzo sterować chłonnością, w stronę mniejszej chłonności. Z uwagi na dużą liczbę warstw nieco trudniej porządnie je wyprać. Schną także najdłużej ze wszystkich pieluch, zdarza się, że i 3 dni. Trudniej je także zrecyklingować z uwagi na różnorodność materiałów. Trzeba poświęcić więcej czasu na rozdzielenie ich od siebie. Pieluszki AIO są też dość drogim rozwiązaniem.

Rozmiary pieluch wielorazowych

Najczęściej spotykanymi rozmiarami pieluszek są:

NB - jest to rozmiar noworodkowy (z ang. New Born). Pieluszki te przeznaczone są dla najmniejszych dzieci. Często pasują nawet na wcześniaki. Pieluszki noworodkowe pasują zazwyczaj na dzieci w przedziale 3-6 kg. 

OS - rozmiar uniwersalny (z ang. One Size). Pieluszka taka rośnie razem z dzieckiem dzięki systemowi nap w kroku umożliwiających dopasowanie wielkości pieluszki do obecnej wielkości dziecka (choć wszystkie dzieci są wielkie i wspaniałe :P ). Zazwyczaj pieluszki takie pasują na dzieci z przedziału 5-14 kg. Na mniejszych dzieciach pieluszki takie mogą sprawdzać się nieco gorzej.

OS+ - rozmiar większy od One Size. Przeznaczony jest dla większych dzieci zazwyczaj powyżej 10 kg. Przy nieco starszych dzieciach rozmiar One Size Plus może okazać się niezbędny do przykrycia formowanki.

Rozmiarowe: XS, S, M, L, XL - zazwyczaj spotykane przy gatkach, które ze względu na swoją budowę nie mogą mieć regulacji wielkości.

Sposoby zapinania

Samą pieluszkę (otulacz, kieszonkę, AIO) zapina się na napy lub rzep. Napy są nieco trwalsze ale dają skokową możliwość zmiany rozmiaru, która jednak jest wciąż bardzo płynna. Zapięcie na napy jest zdecydowanie popularniejsze. Zapięcie na rzepy pozwala na idealne dopasowanie pieluszki w pasie. Rzepy jednak są dość hałaśliwe i wrażliwsze dzieci mogą budzić się przy ich odpinaniu. Starsze dzieci poradzą sobie także z ich odpinaniem (co może im nawet sprawiać radość). Nasza córka napy też sama odpinała po pewnym czasie. Zapinanie i rozpinanie nap też może robić sporo hałasu przez charakterystyczne kliknięcia.

 

Formowanki mogą być zapinane na napy lub rzep. Zasada działania jest dokładnie taka sama jak w przypadku pieluszki. Formowanki w rozmiarze noworodkowym mogą być także zawiązywane na troczki. Jest to zdecydowanie bezszelestny sposób zakładania formowanki. Ekomajty i MRB robią właśnie takie formowanki dla najmniejszych dzieci.

 

Osobną część stanowią wkłady składane, prefoldy, pieluszki muślinowe czy tetra. W zależności od sposobu złożenia możemy potrzebować jakoś spiąć pieluszkę, żeby nie rozleciała się. Najlepsze do tego są klamerki Snappi.  

Jak często zmieniać pieluszki?

To bardzo ważne pytanie i wręcz kluczowe przy korzystaniu zarówno z pieluch jednorazowych jak i tych wielorazowych. Pisałem o tym w artykule "Jak często zmieniać pieluchę wielorazową?"

 

Warto też przeczytać wpis o wpływie pieluchowania wielorazowego na środowisko i o odpieluchowaniu dziecka.

Autor: Paweł Bogusz

wrz  29