Eko toaleta? Jak to zrobić?

lip05
Przybory w eko toalecie

Łazienka jest tym pomieszczeniem w każdym domu, które spełnia co najmniej kilka funkcji. Oczywiście oprócz podstawowych związanych z kąpielą, ma być to także miejsce, w którym zrelaksujemy się i odpoczniemy po ciężkim dniu w pracy, pozbędziemy się problemów a także i nabierzemy tak potrzebnego dystansu do wielu sytuacji. Dziś często ze względu na niewielki metraż mieszkań łazienka jest połączona razem z toaletą. Rozwiązanie to ma swoich zwolenników i przeciwników, dobre i złe strony, takie toaletowe yin i yang - medytacja na toalecie :P. Z całą pewnością jednak, jeśli jesteśmy posiadaczami łazienki łączonej z toaletą, to jest to tym samym miejsce, które nie tylko spełnia więcej funkcji, ale też takie wobec, którego mamy jeszcze więcej wymagań, szczególnie tych związanych z higieną.

 

Toaleta powinna być higieniczna i bezwzględnie czysta! Tylko wtedy bowiem będzie można z niej korzystać przyjemniej, ale i bezpieczniej. Ze względu na charakter tego miejsca, to właśnie tam mogą gromadzić się groźne dla zdrowia bakterie i drobnoustroje. Agresywna chemia także nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, bo sam kontakt z nią może być związany z wieloma niedogodnościami. Jeśli z toalety samodzielnie korzystają małe dzieci powinniśmy sprawić, żeby miejsce to było dla nich przyjazne i wolne od wszelkiego typu zagrożeń. Jednymi z lepszych metod jest wprowadzenie eko rozwiązań, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale i bezpieczne – nawet dla najmłodszych domowników. Poniżej przedstawiam kilka sposobów na to, by nasza toaleta stała się eko toaletą!

Eko toaleta – czyli jaka?

Ogólnie możemy ująć, że ekologiczna toaleta, to taka która jest przyjazna naturze. To miejsce, które czyszczone jest biodegradowalnymi środkami, a także i takie, w którym dba się o zmniejszenie zużycia wody i papieru. Czy jednak w dzisiejszych czasach, w których mamy przesyt gotowych detergentów łatwo dostać te, które będą przyjazne środowisku? Okazuje się, że tak! Są sklepy (w większości internetowe) jak nasz, w których bez problemu można je otrzymać i to w przystępnej cenie. Większość z nich posiada certyfikaty ekologiczne. Są to w 100% preparaty roślinne, bez petrochemii, dodane olejki eteryczne często pochodzą z upraw ekologicznych. Praktycznie wszystkie są produktami wegańskimi. Pomimo naturalnych składników, można wyczyścić nimi praktycznie wszystkie elementy, jakie znajdują się w łazience czy toalecie bardzo skutecznie. Środki te usuwają osady wapienne, brud czy kamień. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie one cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko osób, dla których ekologia jest istotna, ale i dla "przeciętnego Kowalskiego".

 

W ekologicznej toalecie nie może zabraknąć specjalnego papieru toaletowego niebielonego z bambusa. To właśnie bambus uważany jest za materiał przyszłości. Jego wzrost jest bardzo szybki. Bambus jest wstanie zastąpić drewnopodobną celulozę. Papier bambusowy pomimo tego, że jest cieńszy jest dużo bardziej wytrzymały. Cena jego nie odbiega od tego tradycyjnego. Papier jest antybakteryjny i przyjazny dla skóry. Co najważniejsze nie tylko on sam jest biodegradowalny, ale i jego opakowanie.

 

 

Do coraz bardziej popularnych ekologicznych produktów zaliczyć można także Magnoloo. Są to specjalne krążki, które przeciwdziałają osadzaniu się kamienia w muszli. Magnoloo pozbawione są chemikaliów, dzięki czemu stosowanie go jest bezpieczne. Jest to środek, który jest bardzo wydajny. Krążki można wymieniać co 5 lat!

 

Zamiast wymyślnych psikaczy, chemicznych mieszanek, które maskują zapachy polecamy stosować olejki eteryczne. Odkręcona buteleczka będzie pachnieć równie pięknie z tą różnicą, że naturalnie.

Wyposażenie ekologicznej łazienki i toalety

Już na etapie planowania wyposażenia łazienki i toalety powinniśmy zastanowić się nad dopasowaniem do niej odpowiednich elementów. Rynek branży łazienkowej ciągle się zmienia i wprowadzane są produkty, które nie tylko zaskakują designerskim wzornictwem, ale też i pozwalają na zmniejszenie zużycia wody. Aranżując toaletę powinniśmy wziąć pod uwagę miskę WC lub kompakt, który został pozbawiony kołnierza wewnętrznego. To właśnie dzięki temu nie ma dodatkowych zakamarków, gdzie mogą gromadzić się i namnażać groźne drobnoustroje. Spłukiwanie muszli bez rantów jest bardziej skuteczne i możliwe przy użyciu mniejszej ilości wody, niż ma to miejsce w klasycznych muszlach. Czyszczenie takiej miski jest także dużo łatwiejsze. Powierzchnię wystarczy przetrzeć ekologicznym preparatem, by była zdezynfekowana i idealnie czysta. Do czyszczenia rewelacyjnie nadają się kwas cytrynowy, boraks, płyn do odkamieniania i mycia toalet Swonco czy inne naturalne środki do sprzątania toalety od Bio-D, Swonco lub Sonett.

 

W prawdziwie ekologicznej toalecie nie może zabraknąć szczotki drewnianej do WC z włosiem z tampico. Włosie to jest całkowicie naturalne a pozyskiwane jest z agawy. Tym samym jest wegańskie i żadne zwierzę nie ucierpiało przy produkcji takiej szczotki. 

 

 

Elementem, który jest równie ważny są baterie łazienkowe. Rynek przepełniony jest bateriami w różnych, kształtach, rozmiarach a także i różniących się między sobą zastosowaniami technologicznymi. Ekologiczna bateria to taka, która posiada ograniczniki przepływu wody lub chociażby perlator, który zwiększa objętość wypływającej wody i przyczynia się do zmniejszenia jej zużycia. Idealne są baterie sensoryczne – dzięki nim nie zużyjemy więcej wody niż jest to niezbędne. Czyszczenie baterii łazienkowych powinno być przeprowadzane specjalnymi, dedykowanymi środkami do tego. Nie mogą być to środki zawierające ścierające drobinki, lub wchodzące w reakcje z chromem. Najlepiej jest czyścić je roztworem wody i octu w proporcjach 1:1, wody z sodą oczyszczoną lub delikatnymi preparatami ekologicznymi. Bardzo dobrze nada się też cytrusowy płyn do mycia pryszniców.

Ciekawe eko-rozwiązania

Niewątpliwie obok stosowania specjalistycznych rozwiązań i ekologicznych środków czystości pochylić można się nad domowymi rozwiązaniami przybliżającymi naszą toaletę czy łazienkę do bardziej oszczędnych. Domowy system odzyskiwania wody szarej (jej recyrkulacji), nie spłukiwanie wody po każdym korzystaniu z toalety, używanie myjek wielorazowych zamiast papieru toaletowego. To niektóre przykłady rozwiązań, które opisane zostaną w osobnym artykule o oszczędzaniu wody w domu.

lip  05