Chusteczki higieniczne wielorazowe - ekologiczna alternatywa

cze16

Chusteczki higieniczne towarzyszą nam na co dzień w różnych sytuacjach. Używamy ich by wytrzeć łzy, wydmuchać nos, wyczyścić okulary czy w innych awaryjnych sytuacjach, na przykład by wytrzeć rozlany napój lub ławkę po deszczu. Często zużywane są bardzo duże ilości, które później trafiają wprost do kosza lub kanalizacji. O ile chusteczki wykonane z celulozy ulegają biodegradacji, to zdecydowana większość chusteczek nawilżanych dostępnych na rynku w 90% nie jest biodegradowalnych, a środki używane do nasączenia takowych chusteczek mogą zanieczyścić środowisko. Ponadto, wyrzucone do kanalizacji, często powodują zatory. Dobrą alternatywą praktycznie dla każdego użytkownika są chusteczki wielorazowe.

EKO – logiczne/nomiczne

W dzisiejszych czasach ważne jest, by wziąć pod uwagę ilość produkowanych przez nas śmieci oraz jakość rzeczy, którymi się otaczamy, tak by jak najbardziej zminimalizować ilość odpadów i zadbać o ich recykling, czyli powtórne wykorzystanie. Na rynku pojawiły się już chusteczki higieniczne jednorazowego użytku wykonane z celulozy pochodzącej z recyklingu czy produkowane z bambusa, ale o wiele lepszą alternatywą są chusteczki wielorazowego użytku.

 

Chusteczki wielorazowe nie tylko są zgodne ze stylem życia zero waste i less waste (nie kupujesz śmieci, bo jednorazowe chusteczki z założenia po chwili wędrują do kosza) ale również pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na pudełka czy opakowania kilkuset jednorazowych chusteczek. Średnia cena pojedynczej ekologicznej chusteczki higienicznej wielorazowej to ok. 3 zł, które bardzo szybko się zwrócą, w zależności od częstotliwości z jaką po nie sięgamy. Możemy je również kupić w wielopaku po 3 lub 6 sztuk, dzięki czemu koszt pojedynczej chusteczki higienicznej spadnie, a my będziemy mogli skorzystać z zapasu w razie awaryjnej sytuacji.

 

Jednak ekologia to nie tylko oszczędność surowców czy pieniędzy, ale również zmniejszenie naszego śladu węglowego związanego z produkcją i transportem towaru. Przy zakupie chusteczek wielorazowego użytku pokonają one drogę do nas raz, a nie jak w przypadku chusteczek higienicznych jednorazowych wielokrotnie, od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy razy przez całe nasze życie.

Zalety chusteczek higienicznych wielorazowych

Oprócz wymienionych wyżej zalet dotyczących ekologii oraz oszczędności mają one wiele innych. Chusteczki higieniczne wielorazowe wykonane są w 100% z bawełny, dzięki czemu są wytrzymałe, odporne na wysokie temperatury (na przykład podczas prasowania przy 200 stopniach Celsjusza), łatwe w praniu (do 60 lub 90 stopni Celsjusza), bardzo dobrze chłoną wodę i pot. Są również delikatne dla naszej skóry, dzięki czemu mogą ich używać osoby w praktycznie każdym wieku (również dzieci) oraz osoby z wrażliwą skórą lub podczas przeziębienia, gdy sięgamy po nie bardzo często i podrażniamy w ten sposób naszą skórę, co prowadzi do bolesnych zaczerwienień. Należy pamiętać, że włókna bawełny nabierają chłonności po kilku praniach. Na początku więc może wydawać się, że chusteczki są nieco szorstkie.

 

Chusteczki mają przeróżne inne zastosowania. Mogą zastąpić ręcznik do rąk, a nawet przydać się w kryzysowej sytuacji, gdy nie mamy papieru toaletowego (to akurat wypróbowaliśmy sami). Co do ilości zastosowań, ogranicza nas jedynie nasza kreatywność w szukaniu rozwiązań problemów. Najlepsze jest jednak to, że wystarczy później wyprać chusteczkę i jest jak nowa.

Prezent idealny

Jeśli szukamy drobnego podarunku dla najbliższych lub osoby, której nie znamy zbyt dobrze i trudno nam wybrać odpowiedni prezent, chusteczki higieniczne wielorazowe mogą wybawić nas z opresji nie tylko w życiu codziennym. Na rynku dostępne są chusteczki dla dzieci, kobiet oraz mężczyzn wykonane z wysokiej jakości bawełny, które są praktyczne oraz cieszą oko ciekawymi wzorami. Z pewnością przydadzą się obdarowanej osobie, która być może sama nie wpadłaby na pomysł poszukania alternatywy dla jednorazowych odpowiedników. Elegancki wzór na bawełnianej chusteczce może sprawdzić się nie tylko na co dzień, ale również podczas różnych wydarzeń czy przyjęć, będąc uzupełnieniem bardziej formalnego stroju. Osoby zainteresowane ekologią oraz stylem życia zero waste z pewnością docenią ten gest.

Chusteczki higieniczne wielorazowe dla dzieci

Chusteczki wielorazowe są idealne dla dzieci, ze względu na swoją delikatność. Dzięki temu wrażliwa skóra dziecka nie zostanie podrażniona przez chusteczki papierowe, często nasączane chemią. Dostępne są najróżniejsze wzory, które z pewnością zachęcą pociechę do korzystania z nich przy każdej okazji. Nasze dzieci korzystają tylko z takich. Chusteczki higieniczne dla dzieci są trochę mniejsze od standardowych i mają wymiary 25 cm x 25 cm.

 

Chusteczki higieniczne wielorazowe dla kobiet

Chusteczki wielorazowe dla kobiet nie tylko pięknie wyglądają, ale mają również praktyczne zastosowania. Z pewnością powinny znaleźć się w każdej damskiej torebce. Wymiary damskich chusteczek higienicznych to 30 cm x 30 cm.

 

Chusteczki higieniczne wielorazowe dla mężczyzn

Eleganckie chusteczki nie tylko zrobią dobre wrażenie w razie potrzeby przy bardziej formalnych okazjach, ale także przydadzą się panom w życiu codziennym. Standardowe wymiary takich chusteczek dla mężczyzn są odrobinę większe, niż kobiece i wynoszą 40 cm x 40 cm.

 

Chusteczki higieniczne wielorazowe z certyfikowanej bawełny

Wybierając produkt odpowiedni dla nas warto zwrócić uwagę na jakość oraz wpływ na środowisko. Pomoże w tym certyfikat Oeko-Tex, nadawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry. Potwierdza on czystość bawełny użytej do wykonania wybranej przez nas chusteczki higienicznej wielorazowej oraz bezpieczeństwo wyrobu dla człowieka i środowiska. Dzięki certyfikatowi Oeko-Tex mamy pewność, że w procesie produkcji nie zostały wykorzystane szkodliwe dla nas chemikalia, które również mogły zanieczyścić środowisko naturalne, a tym samym nie będą migrowały do naszego organizmu.

Mała chusteczka, wiele korzyści

Nie od dziś wiadomo, że małe zmiany nawyków mogą mieć pozytywny wpływ na nasze życie i otaczające nas środowisko. Warto więc korzystać z dobrodziejstw, jakie dają nam sprawdzone od lat rozwiązania w postaci chusteczek higienicznych wielorazowych i zrezygnować z używania nieekologicznych chusteczek jednorazowych. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale także wpłyniemy pozytywnie na zdrowie nasze i naszych dzieci oraz środowisko naturalne. 

 

Zawsze powtarzamy, że każdy kto korzysta z wielorazowych rozwiązań jest dla nas superbohaterem. Czy Ty też nim będziesz?

cze  16