Wielorazowa Droga Mleczna, czyli wielorazowe wkładki laktacyjne - rodzaje, kształty, materiały

sie06

Jeśli czytasz ten artykuł to zapewne jesteś matką, a może nawet Twoje dziecko jest już po drugiej stronie brzucha. Możesz nam wierzyć lub nie, ale cieszymy się razem z Tobą i w razie potrzeby możesz liczyć na nasze wsparcie. Serio! Pisz, dzwoń a postaramy się pomóc jak tylko możemy. Mamy znajome doradczynie laktacyjne a i sami mamy dość sporą wiedzę. Nasza droga mleczna trwa nieprzerwanie od ponad 3 lat i nawet mamy za sobą karmienie w tandemie.

 

Przejdźmy teraz do właściwego tematu dzisiejszego artykułu. Wkładki laktacyjne są produktem przydatnym oraz bardzo często potrzebnym przy karmieniu piersią. Jako, że karmienie piersią jest szczególnym czasem zarówno dla dziecka jak i samej matki, a także najzdrowszą formą karmienia dziecka przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy, warto sięgnąć po nowość (a może już nie nowość) na naszym rynku, czyli po wkładki laktacyjne wielorazowe. Wkładki laktacyjne powinny się znaleźć w torbie każdej przyszłej matki, warto jednak zastanowić się nad rodzajem wkładek jakie kupić.

 

Wkładki laktacyjne wielorazowe to wciąż nowość i mało rozpowszechniony produkt w przeciwieństwie do ich jednorazowych odpowiedników. Wkładki te są produktem nie tylko ekologicznym i zdrowym, ale pozwalają na lepsze samopoczucie młodej mamy. Sprzyjają odpoczynkowi i regeneracji obolałych brodawek przed następnym karmieniem.

Wkładki laktacyjne wielorazowe zalety

Wkładki laktacyjne wielorazowe posiadają szereg zalet, do których możemy zaliczyć:

 • delikatność – z uwagi na użyte materiały są zdecydowanie delikatniejsze dla skóry;
 • chłonność – są tak samo chłonne jak jednorazówki;
 • wielokrotność użytkowania – kupujesz je raz i korzystasz nawet przy kilku dzieciach z tego samego zestwu;
 • praktyczność – mogą też posłużyć za podkładkę pod szklankę albo wielorazowy płatek kosmetyczny, a nawet jako chusteczka do wytarcia pupy dziecka;
 • zdrowie – nie zawierają szkodliwych substancji jakie mogą znaleźć się w jednorazowych wkładkach;
 • ekologia – ograniczasz ilość śmieci na ziemi a także zmniejszasz ilość zanieczyszczeń podczas procesów produkcyjnych i transportu;
 • przepuszczają powietrze – wilgotne wkładki wciąż umożliwiają wymianę powietrza między Twoją piersią a otoczeniem;
 • ekonomiczne – w przeliczeniu na cały okres karmienia piersią dają realne oszczędności;
 • chronią przed zalaniem i powstaniem plam na ubraniu – taka jest ich główna funkcja;
 • dają uczucie komfortu – możesz zapomnieć o dodatkowych nerwach związanych z przeciekami;
 • są miłe w dotyku;
 • nie powodują podrażnień na skórze;
 • są biodegradowalne – a przynajmniej większość użytych w nich materiałów. Dodatkowo materiały te można w łatwy sposób od siebie oddzielić;
 • łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy je wyprać;
 • pielęgnacja – niektóre wkładki pomagają Ci pielęgnować często podrażnione brodawki sutkowe;
 • różnorodność kształtów – tak samo jak różne są kształty piersi tak i różne kształty mają wkładki aby idealnie dopasować;
 • możliwość wybrania odpowiedniej kolorystyki – z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie wzór;
 • czystość – wcale nie trzeba ich gotować, żeby były białe;
 • antyalergiczne – wkładki mogą posiadać certyfikaty potwierdzające ich hipoalergiczność. Dodatkowo naturalne materiały znacznie rzadziej powodują występowanie uczuleń czy reakcji alergicznych.
 • łatwe w użyciu.

Wkładki laktacyjne wielorazowe rodzaje

Na rynku dostępnych jest dość sporo rodzajów wkładek laktacyjnych wielokrotnego użytku. Można je podzielić ze względu na materiały, rodzaj zabezpieczenia przed przeciekaniem czy krój.

 

Zacznijmy od tego ostatniego, czyli kroju. Krój jest dość istotny aby wkładka jak najlepiej dopasowała się do Twojej piersi i mogła spełniać swoje zadanie. Wyróżnić tu można następujące kroje:

 • proste – są to wkładki laktacyjne płaskie, w kształcie koła. Mogą mieć różne średnice od ok. 10 cm do ponad 20 cm.
 • profilowane – wkładki mają kształt stożka i lepiej dopasowują się do kształtu piersi. Niektórym przeszkadza jednak „sterczący” czubek, który choć nie jest taki ostry może być widoczny przez stanik.
 • owalne – wkładki również są płaskie ale nie mają kształtu koła lecz bardziej przypominają jajo lub łezkę.

 

Kolejnym sposobem podziału jest ten ze względu na sposób zabezpieczenia przed przeciekaniem i tym samym zmoczeniem ubrania.

 • PUL – jest to laminowany poliuretanową membraną materiał wykonany z poliestru. Membrana ta jest paroprzepuszczalna, przez co dobrze chroni przed przeciekami a jednocześnie pozwala na przepływ powietrza. To właśnie PUL daje nieskończone wręcz możliwości wzorów i kolorów.
 • TPU – to również jest membrana poliuretanowa jak w PUL-u przytwierdzona najczęściej do syntetycznego materiału. Różnica polega jednak na sposobie połączenia materiału z membraną. W PUL-u membranę przykleja się, natomiast w TPU oba materiały łączy się ze sobą zgrzewając je. Wg nas jest to ekologiczniejszy sposób.
 • wełna – cudowne właściwości wełny sprawiają, że nie przecieka. Wszystko za sprawą lanoliny zawartej we włóknach wełny. Lanolina wiąże wodę robiąc z niej emulsję. Tak samo czyni z mlekiem matki. Dodatkowo lanolina zapobiega rozwojowi bakterii w wełnie.

 

Ostatnia metoda podziału to ze względu na materiał chłonny i ten od skóry. Czasem zdarza się, że jest to ten sam materiał a czasem w środku jest co innego niż na zewnątrz.

 • mikrofibra – materiał syntetyczny, który często spotkać można wewnątrz wkładki laktacyjnej jako odpowiedzialny za chłonność. Szybko schnie i wg nas to chyba tyle z zalet ;) Z naszego doświadczenia wynika, że materiały syntetyczne chłoną znacznie gorzej od tych naturalnych. Dodatkowo mikrofibra nigdy nie może mieć kontaktu bezpośrednio ze skórą, bo strasznie ją wysusza. Na szczęście nikt z producentów wkładek laktacyjnych wielorazowych nie robi tak, że mikrofibra dotyka skóry. Zazwyczaj obszywa się ją innymi materiałami.
 • bambus, a właściwie wiskoza bambusowa – materiał ten może być w środku oraz przy skórze. Wkładki laktacyjne bambusowe, są niezwykle chłonne, miękkie i delikatne, dodatkowymi zaletami jest brak powstawania podrażnień i swobodny przepływ powietrza. Przy uprawie bambusa nie stosuje się żadnych środków ochrony roślin.
 • bawełna organiczna – materiał ten może stanowić warstwę chłonną i być przy skórze. Bardzo dobrze chłonie wodę i pozostaje miękka. Zdecydowanie polecamy bawełnę organiczną z uwagi na to, że jest bardziej eko w stosunku do zwykłej bawełny.
 • wełna merino – jak już wcześniej wspomnieliśmy wełna nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych membran. Wkładki laktacyjne wełniane wykonywane są z najdelikatniejszego rodzaju wełny czyli wełny merynosów. Są one przez to w pełni biodegradowalne a także całkowicie oddychają (znacznie lepiej niż PUL czy TPU). Wełna ma przede wszystkim właściwości termoregulacyjne – zimą grzeje a w upały chłodzi piersi. Zapobiega to powstawaniu m.in. zastojów pokarmu. Aby jednak wkładki spełniały swoje zadanie jak najlepiej muszą całkowicie okrywać pierś, dlatego ich rozmiary są znacznie większe. Dzięki lanolinie wkładki laktacyjne z wełny merynosów nie przeciekają, nie śmierdzą, nie rozwijają się na nich bakterie i przede wszystkim wymagają rzadkiego prania. Wilgotne wkładki tak samo jak pieluchy wielorazowe wełniane wystarczy wietrzyć, a prać raz na tydzień lub dwa. Bardzo często zdarza się, że lekko kurczą się w praniu ze względu na nagłą zmianę temperatury wody pomiędzy praniem a płukaniem.
 • coolmax lub dzianiny termo – materiał, który umieszczany jest czasem jako warstwa tuż przy skórze we wkładkach z PUL-u. Daje on umiarkowane uczucie suchej skóry, nawet jeśli wkładka jest wilgotna. Dodatkowo zapewnia lepszy przepływ powietrze
 • materiał barierowy – jedyny certyfikowany przez ECARF materiał, który jest prawdziwie hipoalergiczny. Jego struktura zapewnia to, że alergeny nie są w stanie przeniknąć przez materiał, a sama wkładka filtruje. Jest to materiał syntetyczny, bo tylko taki może przejść niezwykle rygorystyczne wymogi ECARF. Wszystkie naturalne materiały mogą być nieco inne w zależności od partii. Zdarzają się tam resztki pestycydów (zwłaszcza w nieorganicznych) czy inne alergeny nabyte w procesie produkcji. Materiał taki jest niezwykle cienki, zupełnie jak we wkładkach jednorazowych. Jednocześnie może wchłonąć tyle samo co jednorazówki. Za każdym razem kiedy mam go w rękach to uważam, że jest to cud techniki :D

 

Jak więc widać podział wkładek laktacyjnych wielorazowych jest dość szeroki. Każda z użytkowniczek z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Wkładki laktacyjne wielorazowe na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup wkładek laktacyjnych wielorazowych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad modelem oraz kształtem, który każda przyszła lub obecna mama karmiąca powinna dobrać do siebie. Dobór odpowiedniego kształtu pozwoli nam na przetestowanie rożnych marek wkładek laktacyjnych, spośród których będzie można wybrać tą najlepszą.

 

Druga kwestią jest wymiana wkładek laktacyjnych. Jednorazowe należy wymieniać co karmienie (tak jak używa się jednorazowych maszynek do golenia :P). Artykuł ten poświęcony jest jednak wielorazowym wkładkom laktacyjnym a te w zależności od tego jak bardzo są wilgotne należy dać do prania. W pierwszych dniach laktacji, zwłaszcza kiedy pojawia się boom laktacyjny może okazać się, że wkładki trzeba wymieniać co karmienie. Z naszego domowego doświadczenia podpowiemy Wam, że nie trzeba ich od razu prać. Można je tylko wysuszyć i prać np. na koniec dnia, albo razem z pieluchami wielorazowymi. Nie dotyczy to wkładek z wełny merino, bo te tylko wietrzy się a pierze dość rzadko. Później kiedy laktacja jest już ustabilizowana wkładki pierze się według potrzeby. Na pewno do tego dojdziecie same.

 

Warto mieć zapasową parę wkładek idąc na spacer lub jadąc w podróż. Nie zajmują dużo miejsca a torebka czy torba dla dziecka są pojemne.

Wkładki laktacyjne wielorazowe cena

Cena wkładek laktacyjnych wielorazowych uzależniona jest od producenta, jego marki oraz możliwości wyboru materiału z jakiego są zrobione. Cena również będzie zależeć od tego czy kupujemy pojedynczą parę a może cały zestaw. Wpływ na cenę ma również kolorystyka i wzory. Ceny 1 pary wkładek zaczynają się od 12,50 zł. Są to wkładki z PUL-u od takich producentów jak MRB-wielorazowo, Soft Moon czy Mommy Mouse. Nieco droższe są wielorazowe wkładki laktacyjne antibacterial od Loffme. To one produkowane są z wspomnianego wcześniej materiału barierowego posiadającego dodatkowo jony srebra mające działanie antybakteryjne. Kosztują 40 zł ale zdecydowanie warto w nie zainwestować. Najdroższe są wkładki z wełny merynosa od LanaCare. W zależności od rozmiaru cena waha się od niecałych 40 zł do prawie 60 zł.  

 

Jeśli jednak popatrzymy na ich zalety to dojdziemy do wniosku, że wydane pieniądze się zwrócą, ponieważ nie ma konieczności zakupu kolejnych opakowań wkładek laktacyjnych wielokrotnego użytku, a 3-4 pary w zupełności nam wystarczą. Można ich jeszcze używać przy kolejnych dzieciach, pożyczyć znajomym albo od znajomych a nawet kupić używane. Wtedy cena będzie znacznie niższa a środowisko naturalne tylko odniesie korzyści z tego tytułu.

sie  06