Chusty do noszenia dzieci - dlaczego warto stosować i jaką wybrać?

sie12

Każdy rodzić nosi swoje dziecko. W ten sposób malucha uspokajamy, przytulamy, a także po prostu przenosimy z miejsca na miejsce. Ma to oczywiście ogromny wpływ na budowanie bliskości i relacji między rodzicem a dzieckiem. Ważne jest jednak, aby było to wygodne i zbytnio nie obciążało rodzica. Na krótki czas można nosić na rękach. Ważne wtedy aby robić to odpowiednio w zależności od wieku dziecka i pod żadnym pozorem nie pionizować dziecka w pierwszych tygodniach życia. A co na dłuższy niż 5-cio minutowy czas? Rozwiązaniem mogą być tu coraz popularniejsze chusty. Dlaczego warto je stosować i jaką chustę wybrać?

Dlaczego warto wybrać chustę do noszenia?

W pierwszym okresie życia dziecka niezwykle ważna jest dla niego bliskość rodzica. Nie tylko matki, ale też ojca. Noszenie dziecka w chuście spełnia tą potrzebę. Dziecko słyszy nie tylko głos i ciepło rodzica, ale także bicie jego serca. To działa na niego niezwykle uspokajająco i daje poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo dziecko przyzwyczaja się do tego, że jest częścią otaczającego świata i może brać udział w życiu rodziców. Wszystkie te elementy mają wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Bliskość rodzica, kiedy dziecko jest noszone w chuście, wpływa także na to, że dziecko jest o wiele spokojniejsze. To sprawia, że m.in. mniej płacze.

Podczas noszenia dziecka w chuście bardzo ważne jest utrzymanie malucha w prawidłowej pozycji. W okresie niemowlęcym, dziecko noszone powinno być w taki sposób, aby plecki były nieco zaokrąglone, a nóżki lekko podkurczone i delikatnie rozchylone. W końcu w brzuchu dziecko miało właśnie taką pozycję. Takie ułożenie dziecka można uzyskać nosząc je w prawidłowo założonej chuście. Dzięki temu prawidłowo rozwija się kręgosłup oraz biodra. Poprawna pozycja ma także ogromny wpływ w sytuacji, kiedy dziecko będzie miało np. kolkę, lekką asymetrię, wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe. Taka pozycja sprawia, iż dziecko będzie w tej sytuacji odczuwać mniejsze dolegliwości i rozwijać się w optymalny sposób.

Noszenie dziecka w chuście jest także po prostu wygodne dla rodzica. Przede wszystkim rodzic ma wówczas wolne obie ręce. Może zatem podczas noszenia dziecka wykonywać także inne czynności (obiad sam się nie ugotuje, a zakupy nie zrobią). Poza tym chusta sprawia, że kręgosłup rodzica jest o wiele mniej obciążony. Dzięki temu rodzic może z dzieckiem w chuście wybrać się na dłużą wycieczkę. W chuście można także karmić dziecko piersią, ale trzeba odpowiednio dobrać wiązanie (nie kołyskę).

Rodzaje chust

Co ważne na rynku dostępne są różne chusty do noszenia. Dzięki temu rodzic ma możliwość dobrania takiej chusty, która najlepiej będzie spełnia jego oczekiwania. Popularnym rodzajem chusty jest chusta wiązana. Charakteryzuje ją to, że jest dość długa (a ma jeszcze różne długości). Jest także bardzo praktyczna. Pozwala na noszenie dziecka zarówno z przodu, na plecach czy na biodrze. Jest to ważne podczas długich wycieczek. Rodzic w razie potrzeby może zmienić pozycję. Chusta wiązana jest chustą zakładaną na oba ramiona, choć można zawiązać ją też obciążając tylko jedno ramię. Dzięki temu ciężar na plecach rodzica rozłożony jest w sposób równomierny.

Chusty wiązane są różnorodne. Mogą być to chusty elastyczne lub tkane. Chusty elastyczne wykonane są najczęściej z cienkiej dzianiny bawełnianej. Niektórzy twierdzą, że świetnie sprawdzają się zarówno do noszenia noworodków, jak i starszych maluchów. Faktem jest, że są bardzo proste w zawiązaniu i dlatego promuje się je jako świetne rozwiązanie dla tych rodziców, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z chustami. Jako doradca noszenia w chustach muszę jednak napisać, że chusty elastyczne nie podpierają kręgosłupa dziecka prawidłowo właśnie przez to, że są elastyczne. Odradzam.

Chusty tkane także wykonane są najczęściej z bawełny, choć mogą mieć domieszki bambusa, lnu, konopi, wełny, jedwabiu. W przeciwieństwie do chust elastycznych nie rozciągają się co pozwala na ustabilizowanie pozycji i kręgosłupa dziecka przez co nie jest on narażony na duże przeciążenia. Chusty tkane różnią się między sobą np. długością przez co rodzice o różnych kształtach i wielkościach mogą dobrać odpowiednią chustę dla siebie. Różnią się także splotem jakim został utkany materiał. Może to być splot skośno-krzyżowy, diamentowy, jodełkowy, diagonalny, żakardowy (to te piękne wzory). O splotach napiszemy innym razem. Chusty tkane mają krawędzie skośne, są szersze (ok. 70 cm szerokości) oraz sztywniejsze w porównaniu z chustami elastycznymi. W związku z tym wymagają nieco więcej dokładności dla ich prawidłowego ułożenia (kilka dni praktyki). I bardzo dobrze, bo warto dbać o rozwój dziecka także podczas noszenia. Świetnie sprawdzają się dla wszystkich dzieci, małych, dużych, grubych, chudych. Można w nich nosić nawet dorosłych. Dodatkowo można ją wykorzystać jako hamak, huśtawkę, linę holowniczą, koc, a nad morzem jako parawan :D

Oprócz chust wiązanych, na rynku dostępne są także chusty kółkowe. Ten rodzaj chust noszony jest na jednym ramieniu, dlatego trzeba zmieniać ramię na którym nosi się dziecko, aby równomiernie obciążać oba z nich. Chusta podtrzymywana jest za pomocą dwóch wytrzymałych kółek. Dzięki temu chusta jest stabilna. Pozwala na noszenie zarówno noworodków, jak i dzieci starszych. Dla noworodków zaleca się wiązanie (motanie) z odwróconą krawędzią, które pozwala na uzyskanie lepszej pozycji dziecka. Niemowlaki można z powodzeniem nosić na środku, brzuszek do brzuszka lub lekko z boku. Zdecydowanie nie powinno się układać ich w pozycji leżącej. Starsze dzieci najlepiej nosić lekko z boku lub na biodrze. Minusem chust kółkowych jest to, iż mniej nadają się na dłuższe wędrówki. Jak już wcześniej wspomniałem obciążają kręgosłup rodzica tylko z jednej strony. Rozwiązaniem jest zmiana ramienia w razie potrzeby. Niewątpliwą zaletą zaś jest szybkość zakładania chusty. Raz przygotowana może być zakładana co chwilę, co bywa przydatne przy brykającym dzieciaku, które co rusz chce na ręce i na ziemię.

Wśród rodziców coraz większą popularność zyskują chusty typu kieszonki (pouch). Jest to chusta, którą zakłada się tylko na jedno ramię. Jest prosta w użyciu. Chusty kieszonkowe zawsze dobierane są do osoby noszącej. Dlatego inną chustę może stosować mama, a inną tata. Dla starszych dzieci, które już samodzielnie siadają i potrafią utrzymać swoją pozycję mogą być stosowane. Jednakże dla młodszych dzieci, a zwłaszcza noworodków odradzam je, głównie z uwagi na to, że nie podpierają stabilnie kręgosłupa dziecka w każdym punkcie i nie można w nich uzyskać łatwo prawidłowej pozycji dziecka (pozycja zgięciowo odwiedzeniowa).

A co my polecamy? Oczywiście polskich producentów takich jak Little Frog, LennyLamb czy Natibaby.

Jak długo nosić dziecko w chuście?

Wielu rodziców często zastanawia się jak długo można nosić dziecko w chuście. Obawiają się bowiem, że zbyt długie noszenie dziecka w ten sposób może mu zaszkodzić. Trzeba jasno powiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak za długie noszenie dziecka. Spokojnie, na studia pójdzie samo ;) O ile zaspokaja się potrzeby dziecka przebywania poza chustą to może w niej być noszonym nawet w wieku 8 lat. My swoją pierworodną, w chwili pisania artykułu nosimy już ponad 3 lata i nic nie wskazuje na to, żeby miała ta przygoda zakończyć się szybko. Ot w chwili kiedy tego potrzebuje wyraźnie mówi, że chce na plecy a my jeśli mamy tylko możliwość to nosimy ją. W wózku nie jeździła wcale i żyje. To jest jednak nasze doświadczenie a Twoje może być zupełnie inne. Możesz wspierać się wózkiem a w chuście znosić dziecko po schodach, możesz nosić jak odkurzasz lub kiedy już nie masz siły nosić na rękach. Każdy z nas jest inny i każde chustonoszenie jest inne.

Inne zastosowanie chusty

Chustę najczęściej wykorzystuje się do noszenia dziecka. Takie jest jej przeznaczenie. Trzeba jednak wiedzieć, że chusty są o wiele praktyczniejsze. Mogą bowiem przydać się także w wielu innych sytuacjach. Wspominałem o tym krótko wcześniej. Kiedy wybieramy się z dzieckiem na dłuższy spacer zawsze może pojawić się potrzeba, aby na chwilę się zatrzymać i odpocząć. Zwłaszcza wiosną lub latem, kiedy można cieszyć się piękną pogodą. W takiej sytuacji chusta możne posłużyć po prostu jako koc, na którym dziecko można położyć lub na którym może usiąść. Chustę w formie kocyka można zastosować także w domu. Idealnie nada się do przykrycia dziecka w łóżeczku, zwłaszcza kiedy zaśnie będąc noszone. Dzięki chuście można zapewnić dziecku także dobrą zabawę. Jeśli ktoś ma taką możliwość, chustę można wykorzystać do zrobienia hamaku. Chusta może przydać się także na plaży. Można z niej zrobić choćby parawan, a w razie konieczności można ją wykorzystać jako ręcznik. O tej linie holowniczej pisałem serio. Chusty tkane są bardzo wytrzymałe i mogą z powodzeniem wytrzymać uciąg kilku ton. Dlatego między innymi nie ma ograniczeń wagowych przy noszeniu dziecka a ważna jest jedynie wytrzymałość nóg i kręgosłupa noszącego rodzica. W sekrecie dodam Wam, że czasem wygłupiamy się z żoną (o matko dorośli ludzie wygłupiają się!) i nosimy się wzajemnie w chuście lub nosidle :)

Jak zdejmować dziecko z siebie kiedy śpi żeby nie obudziło się

To jest bardzo dobre pytanie :) Myślę, że każdy z Was wypracuje sobie rozwiązanie. U nas sprawdza się rozwiązanie chusty i położenie razem z dzieckiem a potem baaaaaardzo powolne wyjście z pod niego. A kiedy zaśnie będąc na plecach to robimy analogicznie tylko starając się podtrzymać dziecko na swoich plecach, a samemu już leżąc, delikatnie obracamy się tak aby maluch sturlał się z nas. U nas działa… choć nie zawsze.

sie  12