Słomki wielorazowe i naturalne słomki jednorazowe - rurkowa rewolucja

30.10.19

Słomki plastikowe stały się ostatnio jednym z "numerów 1" wśród piętnowanych źródeł plastiku. Choć osobiście uważam, że są setki innych rzeczy, które znacznie bardziej zanieczyszczają oceany to jednak słomki też są wśród nich. Każda 1 plastikowa słomka mniej to mały sukces!

 

Ekologiczne słomki i rurki, których popularność rośnie z roku na rok, stały się alternatywą dla plastikowych słomek, używanych praktycznie w każdym miejscu na świecie. Ekologiczne słomki warto wybrać chociażby ze względu na zmniejszenie ilości produkowanych śmieci oraz ich naturalne pochodzenie. A ponieważ w 2021 roku ma wejść w życie zakaz handlu plastikowymi jednorazówkami to staną się one niejako naturalnym wyborem.

Ekologiczne słomki i rurki zalety

Ekologiczne słomki i rurki wybierane są ze względu na ich zalety, do których należą m.in.:

 • bezpieczeństwo,
 • naturalne materiały, z których zostały wyprodukowane,
 • mniejsza ilość generowanych odpadów,
 • wytrzymałość,
 • lekkość,
 • nadają się do wielokrotnego użytku,
 • przystępna cena,
 • różnorodność kolorów, długości, materiałów, średnic,
 • prostota wykonania,
 • ekologia,
 • możliwość zabrania ze sobą w każde miejsce,
 • wpływają na rozwój aparatu artykulacyjnego u dzieci,
 • mocne,
 • sztywne,
 • odporne na zgniecenie,
 • wysoka jakość wykonania.

Ekologiczne słomki i rurki wady

Do głównych wad ekologicznych słomek i rurek, należą:

 • wyczuwalny może być smak materiału z jakiego zostały zrobione - tylko przy metalowych słomkach,
 • mogą występować trudności w utrzymaniu czystości, zwłaszcza gdy pito przez nie coś lepkiego i nie umyto słomki od razu,
 • wyczuwalna faktura materiału, z którego powstała, co dla niektórych jest zaletą
 • mogą powodować uczulenia - o czym będzie poniżej.

Ekologiczne słomki wielorazowe i jednorazowe - z jakich materiałów są wykonane

Słomki i rurki ekologiczne powstają z takich materiałów jak:

 • bambus, w pełni biodegradowalny, który pochodzi ze zrównoważonych upraw. Jest to specjalny gatunek bambusa, którym nie żywią się pandy. Bambus ten nie zawiera BPA, bo jest to wysuszona łodyga i tyle. Jeśli bambus był pocięty bez zdjęcia kory to w dotyku jest jakby polakierowany. Ten ze zdjętą korą, nazywany "bez skórki" ma porowatą powierzchnię. Dostępne są różne szerokości słomek do wyboru. Producentami słomek bambusowych są np. ZUZii czy Ecostrawz;
 • stal nierdzewna, bez BPA, i innych substancji szkodliwych. We wszystkich słomkach metalowych z jakimi się spotkałem jest to zwykła stal austenistyczna chromowo-niklowa 18/8, 304 dostępna w różnych wzorach i kolorach, a także w różnych rozmiarach oraz w prostym lub zakrzywionym wydaniu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Producentami takich słomek są np. Wild Nature lub Ecostrawz. Słomki takie wykonane są techniką szwową. Z uwagi właśnie na zawartość w stali niklu nie powinny z takich słomek korzystać osoby uczulone na ten pierwiastek. Tak samo jak nie powinny korzystać z garnków stalowych 18/10 zastępując je 18/0. Do czyszczenia słomek stalowych nie należy używać środków zawierających sól, kwas cytrynowy, chlor. Nawet niewielka ilość któregoś z nich może trwale uszkodzić powłokę tlenków chromu odpowiadających za właściwości antykorozyjne. Tym samym może doprowadzić to do rdzewienia słomki. Podobnie do czyszczenia nie powinno się stosować wełny czyszczącej, stalowych poduszek do szorowania czy szczotek drucianych ze stali węglowej. Tylko kto pisze, ze czego zrobione są druciaki kuchenne?
 • naturalna słoma żytnia - słomki z tego materiału są jednorazowe (jak maszynki do golenia) biodegradowalne, kompostowalne oraz ręcznie wycinane. Są ekologiczne i nie zmieniają smaku napojów, nie rozmiękają nawet po całym dniu. Nie udało mi się odnaleźć informacji czy osoby cierpiące na celiakię mogą używać takich słomek. Niby słoma nie miała kontaktu z ziarnem a poza tym była umyta zanim zrobiono z niej słomkę. Tu jednak zalecam pewną ostrożność. Na rynku pojawia się więcej producentów, a jednym z nich jest Natural Straws.
 • szkło - materiał uchodzący za niezbyt trwały ze względu na możliwość potłuczenia, jest jednak jedną z alternatyw w zamian za słomki plastikowe,
 • papier - słomki z papieru to różnorodność wzorów i kolorów, biodegradowalne, bezpieczne dla zdrowia i środowiska, choć przy produkcji papieru niezbędne są pewne ilości ciężkich środków chemicznych. Po pewnym czasie papier namaka i może zacząć rozpuszczać się w napoju.

Ekologiczne słomki wielorazowe na co zwrócić uwagę przy zakupie

Wybierając słomki i rurki ekologiczne, należy zwrócić uwagę na kilka dość ważnych szczegółów:

 • przede wszystkim zastanówmy się do czego będziemy używać słomki. Może okazać się, że wymarzyliśmy sobie picie gęstego smoothie przez cieniutką słomkę żytnią. Ja nie mam takiej siły zassania, ale może ktoś z Was ma ;)
 • potem wybierzmy materiał z którego została wykonana słomka,
 • następnie wybierzmy wielkość, szerokość oraz długość słomki, ponieważ nie każda słomka będzie odpowiednia do musu, albo shake. Możemy wybierać spośród średnicy słomek od 7 do 15 mm, oraz długości 20 cm lub mniejszych i większych. Warto dopytać się jaka jest średnica wewnętrzna, bo to przez nią przepływa napój.
 • kolejną sprawa jest kształt, prosty czy zakrzywiony, a także kolorystyka,
 • wybór kształtu ma również zasadniczy wpływ na czyszczenie rurki, dlatego jeśli zależy Ci na prostocie czyszczenia wybierz słomki grube i proste. Korzystając z odpowiednich czyścików (wyciorów, szczotek) bez trudu można wyczyścić też te zakrzywione i wąskie. Mimo wszystko jest to jakieś 15 sekund więcej roboty. 
 • następnym szczegółem, na który warto zwrócić uwagę jest jakość wykonania rurek i słomek ekologicznych. Powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów naturalnych,
 • zwrócić należy uwagę także na odpowiednie atesty i certyfikaty, które świadczą o bezpieczeństwie użytkowania takich produktów. Najważniejszym z nich jest dopuszczenie do kontaktu z żywnością. 
 • jeśli zależy nam na używaniu słomki przez 100 lat to pomyślmy również o wyborze najbardziej trwałego materiału, z których ekologiczne słomki zostały wykonane, tak aby ograniczyć produkcję śmieci, a rurki służyły nam przez naprawdę długi czas. Podpowiem, że będzie to stal. A jeśi zależy Ci na tym, żebyś mógł zrobić imrezę w domu na 50 osób i każdemu dać słomkę, którą potem wyrzucisz na kompostownik to wybierz naturalną słomę.
 • pomyślmy o wyborze korzystniejszej opcji zakupu całego zestawu rurek, a nie pojedynczych sztuk, ponieważ wówczas mamy możliwość zaoszczędzenia pieniędzy.

Ekologiczne słomki i rurki cena

Ceny ekologicznych słomek i rurek, są różne i zależą od kilku czynników, takich jak: rodzaj materiału z jakiego są wykonane, ilości sztuk oraz długości i średnicy.

Słomki bambusowe znajdziemy w cenie około 3,00 złote za sztukę, natomiast zestaw tych samych rurek to koszt około 30,00 złotych za 10 sztuk plus dodatek w postaci czyścika do rurek.

Słomki ze słomy dostępne są w zestawach 50, 100 lub 250 sztuk, a ich cena zaczyna się od 22,00 złotych za najmniejsze opakowanie, a kończy na około 100,00 złotych za największa ilość sztuk.

Jeśli bierzemy pod uwagę zakup słomek metalowych to tutaj ceny zaczynają się od około 6,00 złotych do 9,00 złotych za jedną sztukę, natomiast zestaw tych samych słomek to koszt od 20,00 do 29,00 złotych za 8 sztuk.

Papierowe rurki pojedyncze sztuki znajdziemy w cenie około 2,00 złotych, natomiast wybierając zestaw od 25 sztuk do nawet 400 sztuk, w cenach od 20,00 do 50,00 złotych za największy z dostępnych zestawów rurek papierowych.

Ostatnie rurki szklane są dostępne od około 5,00 złotych za jedna sztukę, decydując się na zakup zestawu rurek z tego tworzywa należy się liczyć z wydatkiem w granicach około 100,00 złotych za 8 sztuk.

Wybierając słomki ekologiczne najważniejsza jest ich jakości trwałość dlatego warto wybrać te, które nie tylko nam się podobają pod względem wizualnym ale również pod względem trwałości, które posłużą nam naprawdę długi czas.

Ekologiczne słomki i rurki – hit czy kit?

Ponieważ rośnie zainteresowanie ekologicznymi słomkami i rurkami, dlatego można mówić o hicie w dziedzinie ekologii i zmniejszenia produkcji śmieci, a co za tym idzie również i plastiku. Dlaczego ekologiczne słomki i rurki to hit? Chociażby dlatego, że są biodegradowalne, zrobione z naturalnych tworzyw oraz szybciej się rozkładają. No może te stalowe nie aż tak szybciej.

 

Dodatkowym ich atutem są materiały z których zostały wykonane, a dzięki temu że nie zawierają szkodliwych substancji mogą być używane również przez dzieci, dla których picie przez słomkę to super zabawa.

 

Ekologiczne słomki mogą okazać się również hitem na przyjęciu, ponieważ każdy z uczestników może dostać swoja indywidualną rurkę z innym kolorem i z innego tworzywa, dzięki czemu nie pomyli swojego napoju. A po przyjęciu będzie mógł zabrać ja ze sobą do domu.

 

Słomki wielorazowe - wielorazowego użytku

Słomki ekologiczne to też hit jeśli weźmiemy pod uwagę ich niewygórowana cenę oraz możliwość zakupu zarówno pojedynczych sztuk jak i całych zestawów.

 

Jednak ekologiczne słomki mogą okazać się kitem, chociażby ze względu na możliwość wyczuwania smaku materiału z jakiego zostały zrobione, w trakcie picia napojów, który niestety zmienia smak samego napoju.

 

Słomki również mogą okazać się kitem jeśli weźmiemy pod uwagę uczulenia, jakie mogą powstać w trakcie używania słomek ekologicznych. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale jednak się przydarza. Jeśli weźmiemy pod uwagę przeważająca większość zalet stosowania słomek ekologicznych dojdziemy do wniosku, że są hitem i warto plastikowe rurki wymienić na te, które są bezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również i środowiska.

 

A tak na samiuśki koniec to czy słomka jest w ogóle potrzebna? Jestem w stanie zrozumieć dzieci, które przyzwyczaiły się do picia przez słomkę. Nasze nie przyzwyczaiły się i tylko czasem piją przez nią (mamy 1) jak sobie przypomną. Poza tym pijemy z kubków, szklanek, słoików (czasem dzieci mają na to ochotę), kieliszków, butelek... czy ostatecznie prosto z kranu ;) 

Twój koszyk zawiera

0 produktów produkty produkt

close modal Icon
Brak produktów. Kiedy dodasz produkty do koszyka pojawią się one w tym miejscu.