Czy silikon jest bezpieczny dla zdrowia?

lis25
kubeczek menstruacyjny

Chociaż pierwszym skojarzeniem, jakie wywołuje "silikon" może być wypełnienie piersi, to warto dowiedzieć się o jego wszystkich właściwościach i wszechstronnym zastosowaniu. Stosowany w medycynie, porządnie przebadany, całkowicie bezpieczny w pewnym momencie wyszedł ze szpitali i teraz możemy spotkać go w wielu przedmiotach codziennego użytku. Silikonu nie należy się obawiać, wystarczy go tylko poznać, a potem korzystać.

Skąd to się wzięło?

Silikon wytwarza się z krzemu, stąd też jego nazwa, bowiem krzem w tablicy Mendelejewa opatrzony jest skrótem Si (silicium). Krzem występuje w przyrodzie naturalnie, jest jednym z najczęściej występujących na naszej Ziemi pierwiastków i już to przemawia za słusznością jego stosowania. W medycynie jest używany przede wszystkim ze względu na łatwość w użyciu i czyszczeniu. Wszędzie tam, gdzie potrzebne są sterylne warunki, a wymagania względem materiału są wysokie, silikon dobrze się sprawdzi. Jest bardzo odporny na temperaturę - zarówno bardzo wysoką i bardzo niską, dzięki czemu silikon można bezpiecznie wyparzać i tym samym zachowuje on sterylność.

 

Poza tym silikon pozostaje obojętny w reakcji z wodą, oznacza to, że nie ulega zniszczeniu pod wpływem wody. Ani bardzo długi, ani wielokrotny kontakt z wodą i wilgocią nie wpływa na jego stan i właściwości. Co kolejny raz potwierdza, że jest on odpowiedni do wytwarzania produktów, które trzeba wielokrotnie myć i czyścić. Ciężko jest też go podpalić. Do tego silikon jest miękki, łatwo dostosowuje swój kształt do takiego, jaki akurat jest potrzebny. Przy tym wszystkim silikon przepuszcza powietrze. Silikon nawet w momencie uszkodzenia nie może stać się toksyczny. Silikon jest substancją obojętną chemicznie, więc nawet jeżeli produkt będzie w jakiś sposób uszkodzony, nie będzie reagował z niczym co się do niego dostanie, nie ma możliwości wytworzenia żadnego innego związku chemicznego. Nie musisz się więc obawiać, że np. w Twoim kubeczku menstruacyjnym, wykonanym z silikonu "wyrośnie" coś niespodziewanego. Silikon nie ulega żadnym wpływom.

Gdzie stosowany jest silikon?

Przede wszystkim tam, gdzie ważna jest sterylność, bezpieczeństwo, ale też konieczność wielorazowego użycia. Najbardziej oczywistym przykładem wydaje się być wyżej wspomniane wypełnienie piersi, ale silikon w medycynie w ogóle ma bardzo liczne zastosowania. Może nie jest to oczywiste, ale silikon znajduje się w soczewkach kontaktowych i sprawia, że są one niewyczuwalne dla użytkownika. Silikon nie jest toksyczny i nie wywołuje alergii, zatem noszenie go w oku nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia.

Silikon jest stosowany także przy produkcji sprzętu stomijnego. Sprzęt taki musi być najwyższej jakości, zapewniać pełen komfort użytkownikowi i umożliwiać bezproblemowe utrzymanie w czystości. Pacjenci stomijni są narażeni na częste infekcje i zakażenia, które silikon, dzięki wysokiemu poziomowi higieny, może w pewien sposób niwelować. Ale zalety silikonu są znane szeroko poza światem medycznym. Silikony często możemy spotkać w kosmetykach m.in. szamponach, podkładach do twarzy, tuszach do rzęs. Niektórzy producenci kosmetyków naturalnych chwalą się, że ich produkty są całkowicie wolne od silikonów, dzięki czemu mają być zdrowsze dla użytkowniczek.

Czy rzeczywiście tak jest? Silikony występujące w kosmetykach są różne i mają różne właściwości. Powinno się dobierać kosmetyki pod kątem tego, co jest potrzebne Twojej skórze czy włosom, a nie pod kątem tego co aktualnie jest modne. Choć osobiście uważam, że najlepiej jest dobierać takie rzeczy, które są naturalne i jednocześnie odpowiadają idealnie na Twoje potrzeby.

Silikon w kuchni

Silikonowe naczynia oczywiście też szybko zrobiły karierę, ponieważ łatwo je wyczyścić, można myć je w zmywarce, nie niszczą się i nie pochłaniają zapachów. Najważniejsze chyba jest to, że na silikonie nie rozwijają się bakterie, dlatego jest idealny zarówno do zastosowania w kuchni, medycynie, jak i w higienie intymnej. Silikonowe akcesoria nie połamią się, nie potłuką, ani nie nagrzeją się pod wpływem temperatury, są zatem dość wygodne i łatwe w stosowaniu. Dzięki silikonowi możliwe było stworzenie m.in. wielorazowego papieru do pieczenia, albo składanego kubka Stojo. Chociaż sam silikon nie jest produktem naturalnym, to stosowanie go może być ekologiczne.

Pamiętajmy, że obecnie ekologiczny styl życia nie polega na niekorzystaniu w ogóle z nowości technicznych, ale z rozsądnego korzystania z nich. I korzystanie z silikonu jest bardzo rozsądne, właśnie ze względu na możliwość jego wielokrotnego użycia, a przede wszystkim na jego odporność na zniszczenia. My np. z papieru do pieczenia korzystamy średnio 4-5 razy. Nie jest to materiał, który wyrzucisz, bo zaczął się rozsypywać, jest porysowany, albo po prostu wygląda na stary i zużyty. Ale bez względu na to, w czym silikon się znajduje, albo do czego zamierzasz go używać, pamiętaj, aby wybierać produkty dobrej jakości, dobrych firm, o których możesz się czegoś dowiedzieć i np. sprawdzić skład ich produktów. Przed zakupem przekonaj się, że to, co kupujesz, to silikon, a nie domieszki różnych, nieznanych Ci materiałów.

Kubeczek menstruacyjny jako przyszłość

Kubeczek menstruacyjny to obecnie najwygodniejsze i najbardziej ekologiczny wybór, jaki można zastosować podczas okresu. Wykonany jest z wysokiej jakości silikonu, który, jak zostało opisane wyżej, jest całkowicie bezpieczny, sterylny, łatwy w czyszczeniu, nie gromadzi na sobie bakterii i jest prawie niezniszczalny. Koszt zakupu kubeczka zwróci Ci się po około 6-12 miesiącach użytkowania (wszystko w zależności od tego jaki kubeczek wybierzesz i ile wcześniej stosowałaś podpasek czy tamponów podczas jednego okresu). Zaletą kubeczka menstruacyjnego jest to, że na pewno Ci się nie skończy, ani nie zabraknie Ci go.

Dobry kubeczek menstruacyjny

Nie będziesz już musiała myśleć o zakupie podpasek czy tamponów, bo kubeczek jest oczywiście wielorazowego użytku. To najbardziej przyjazny środowisku wybór. Obliczono, że w zależności od tego, jak obfite okresy mają różne kobiety oraz w jakim wieku miały pierwszą i ostatnią miesiączkę, każda w ciągu życia zużyje ok. 15000-20000 podpasek lub tamponów. To ogromna ilość materiałów niemożliwych do jakiegokolwiek przetworzenia, a więc po prostu śmieci, które będą rozkładały się przez długie lata. Kubeczek menstruacyjny jest zatem wygodny nie tylko dla Ciebie, ale i dla środowiska. Nie musisz obawiać się o jego wpływ na Twoje zdrowie - kubeczek z silikonu nie może Ci w żaden sposób zagrażać.

Kubeczek menstruacyjny jako pomysł na prezent

Ponadto możesz go bezpiecznie wyparzać tak często, jak potrzebujesz (minimum przed okresem i po nim). Jego aplikacja również jest bardzo łatwa, a co najważniejsze, prawidłowo umieszczony kubeczek jest w ogóle niewyczuwalny. W pewnym momencie w ogóle zapomnisz, że masz okres. Oczywiście aplikacji kubeczka, jak wszystkiego, trzeba się nauczyć, ale jeżeli dobierzesz odpowiedni rozmiar i zastosujesz się do instrukcji, nie powinnaś mieć żadnych problemów.

No i najważniejsze - kubeczek menstruacyjny jest najbardziej higieniczną, dostępną opcją, spośród wszystkich zabezpieczeń na czas menstruacji. Krew menstruacyjna trafi do kubeczka i tylko do kubeczka, nie ma styczności z Twoim ciałem. Jedno jest pewne - kiedy raz spróbujesz, przekonasz się, że to jest to, na co kobiety czekały od lat. I to mówią użytkowniczki kubeczków, w tym żeńska część Rodziny Eko!

lis  25