Ile potrzeba pieluch wielorazowych dla dziecka?

sty03
góra pieluch wielorazowych

Jednym z często zadawanych nam pytań jest to o ilość pieluch wielorazowych jaką dziecko będzie potrzebować. To pytanie pada zarówno w mailach, telefonach czy najczęściej na prowadzonych przez nas warsztatach. 

Rzeczywiście jest to niezwykle istotne pytanie. Od odpowiedzi na nie zależy przecież budżet jaki będziecie chcieli przeznaczyć na zakup pieluszek. Postaram się odpowiedzieć jak najlepiej na to pytanie.

Zalety pieluch wielorazowych

Po usłyszeniu o zaletach pieluch wielorazowych, obejrzeniu ich i krótkich zapoznaniu się z nimi dochodzi się często do wniosku, że przecież ile to musi kosztować? Różne są ceny za otulacze PUL lub wełniane, kieszonki, all in one, gatki czy longi a jeszcze inne za każdy z różnych wkładów chłonnych czy tetry. Chcąc policzyć sobie ile nas wyniesie zakup stosu pieluch automatycznie przychodzi pytanie o potrzebną ilość. Tak więc ile potrzebuję pieluch, jakich i ile wkładów

 

Wielu już próbowało podejść do tego zagadnienia. W internecie na różnych stronach producentów czy sklepów można spotkać się z wyliczeniami i szacunkami. Nie będę podsyłał Wam linków, bo osobiście uważam, że można je sobie wsadzić w czapkę i schować do szafy... najlepiej głęboko ;)

 

Już tłumaczę o co mi chodzi. Najczęściej wyliczenia bazują na schemacie prania co 2 dni i czasie schnięcia wynoszącym 1 dzień. Zakłada się w nim, że pieluchę zmienia się 8 razy dziennie. I wychodzi, że potrzeba 24 wkłady, żeby prać co 2 dni. No i większej bzdury nie słyszałem. OK, może są rodzice, u których to się sprawdzi, ale zapewne jest to niewielki odsetek i dodatkowo tylko na pewnym etapie rozwoju dziecka.

 

Nasza znajoma Kasia ma córkę. Jej córka jako noworodek robiła 30 kup dziennie! No to musiałaby prać co pół dnia gdyby miała mało pieluch. Ktoś inny ma dziecko, które chwilę po zrobieniu siku płacze, żeby mu zmienić pieluszkę i to bez względu na zastosowane rozwiązanie, wkładki sucha pupa itp. Kiedy dziecko zachoruje to częściej się załatwia, jak ząbkuje tak samo. Z wiekiem dziecko robi bardziej obfite siku i te same mniej chłonne wkłady nie będą już wystarczające. Trzeba będzie dawać po 2 sztuki lub kupić/uszyć bardziej chłonne.

 

Staram się więc Wam pokazać, że dziecko zmienia się, jest dynamiczne. System pieluchowania też więc musi się zmieniać i dopasowywać do Twojego dziecka. To co sprawdziło się u koleżanki nie musi sprawdzić się u Ciebie. Jej córka świetnie toleruje mikropolar i PUL a Twoje dziecko dostaje wysypki przy kontakcie z syntetycznymi materiałami? Tak się zdarza i to dość często. Tak więc średnie wyliczenia są dobre dla średniaków. Przecież Twoje dziecko jest wyjątkowe i nijak nie wpasowuje się w średnią. Myślę, że każda wielomatka czy każdy wieloojciec zgodzi się ze mną w tej kwestii.

 

To samo mówię zawsze na warsztatach. Powtarzam zawsze, że nie powiem nigdy nikomu ile konkretnie potrzebuje pieluch, bo uważam to za nieprofesjonalne z mojej strony. Przytaczam te same argumenty co powyżej. Nie cierpię też marnowania zasobów naturalnych więc nie namawiam do kupowania w ciemno wielkich ilości.

 

Wypożyczalnia pieluch wielorazowych

 

Nie zostawiam Was z niczym. Zawsze zachęcam do skorzystania z wypożyczalni pieluch takich jak nasza. Za darmo wypożycza się cały zestaw pieluch zawierający pieluchy i wkłady chłonne pozwalające korzystać przez cały dzień tylko z wielopieluch. Są tam produkty od różnych producentów więc można porównać, które rozwiązania lepiej sprawdzają się u Ciebie, a które zupełnie nie pasują Tobie czy dziecku. W końcu pieluszki delikatnie różnią się i często stanowi to kluczowy punkt przy wyborze producenta. Puppi czy Wełniano mi, Ekomajty czy Little Birds, Mommy Mouse czy Nappime, a może Magabi, MRB-wielorazowo lub XKKO?

 

Drugim rozwiązaniem, które zawsze polecamy jest bazarek pieluchowy. Można kupić używane pieluchy, chociażby po to żeby je przetestować. 

 

Ale jak to używane? Moje dziecko ma nosić pieluchy po kimś?! Cóż... tak. :) Te z wypożyczalni też są używane przez różne dzieci. Odpowiednie pranie zapewnia higienę.

 

Ile zatem pieluch wielorazowych dla dziecka?

 

Podsumowując, ile pieluch potrzebuję? Nie ma pojęcia. Nie wiem jakie jest lub będzie Twoje dziecko. Nie wiem czy będzie robić 1 kupę co 2 dni czy 20 dziennie. Czy będzie siusiało co 15 minut czy co pół godziny, czy pozwoli zmienić sobie pieluszkę co drugie siku czy będzie subtelnie dawać znaki głosowe o natężeniu dźwięku znacznie przekraczającym 100 dB tuż po opróżnieniu pęcherza. :D Nie wiem czy lepiej będą sprawdzać się u Ciebie naturalne materiały jak wełna, bawełna i len czy wolisz syntetyczne i jak zareaguje na nie Twoja pociecha.

 

Jest tyle zmiennych, że nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie tak, żebym miał choć trochę pewności, że przekazałem Ci dobre informacje. Jak to powiedział Sokrates: "wiem, że nic nie wiem". Nie jestem jednak Sokratesem. Nie mam też na imię Maciej i nie jestem znanym wróżbitą. Jedno jest pewne. 24 wkłady chłonne nie wystarczą na 3 dni. Przekonaliśmy się o tym sami przy Pierworodnej, pomimo codziennego prania pieluch.

 

Wpisy, które mogą być przydatne w tym temacie:

Jak często zmieniać pieluchę wielorazową?

 

Autor: Paweł Bogusz

sty  03