Tetra tetrze nie równa - wielkie porówanie pieluch tetrowych

08.01.20
pielucha tetrowa

Na początek mam dla Was ciekawostkę. Wpisując w google zapytanie "czym jest tetra" otrzymujemy od wujka odpowiedź, która zdecydowanie nie opisuje czym jest pielucha tetrowa. TETRA czyli TErrestrial Trunked Radio (dawniej TransEuropean Trunked Radio) jest stworzonym przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych - ETSI (European Telecommunications Standardisation Institute) otwartym standardem cyfrowej radiotelefonicznej łączności dyspozytorskiej (trankigowej) powstałym z przeznaczeniem zwłaszcza dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa. 

Czym jest tetra?

Dla przeciętnego użytkownika tetra jednoznacznie kojarzy się jednak z pieluchą i to najczęściej taką jakich używały nasze matki czy babcie. To właśnie o tej tetrze będzie ten wpis. Nawet w naszym sklepie można spotkać różne rodzaje tetry i każda z nich jest inna, choć każda nazywa się tetrą.

 

Tetra to tkanina (nie dzianina), najczęściej bawełniana lub bawełniana z domieszkami np. wiskozy bambusowej. Dobra tetra ma dużą gramaturę co ma zapewnić dużą chłonność. W dalszej części będę używał czasem skrótu gsm co oznacza g/m2.

Cechą charakterystyczną tetry jest jej sposób utkania. Splot jest tak wykonany, że widoczne są kwadraty. To chyba jest splot płócienny, ale głowy nie dam uciąć, bo nie jestem w tym ekspertem. W zależności od gramatury tetra będzie miała prześwity między nitkami bądź nie. Z uwagi na to, że tetra wykonana jest z naturalnych materiałów, lub z domieszką sztucznych (nie syntetycznych) to rzadziej zdarzają się uczulenia.

Jednak zdarzają się, bo przy uprawie bawełny stosowane są duże ilości środków ochrony roślin i dalsza chemia w procesie obróbki bawełny. Więcej o tym pisałem przy okazji artykułu "wpływ pieluchowania wielorazowego na środowisko - nie tylko pozytywy" (klik). Nie spotkałem się jeszcze z tetrą, która nie miałaby jakiegoś certyfikatu, że jest bezpieczna dla dzieci.

Dodatkowo tetra świetnie przepuszcza powietrze dzięki czemu skóra dziecka oddycha a wkład w pieluszce jest jednocześnie chłonny i cienki.

 

Pielucha tetrowa to tetra jako materiał pocięty na mniejsze kawałki kwadratowe i obszyty z każdej strony, żeby się nie strzępił. Najprostszym obszyciem jest podwinięcie. Ostatnio zaś modne zrobiły się obszycia płaskie owerlokiem. Takie obszycie jest dużo droższe gdyż zużywa znacznie więcej nici i czasu na wykonanie go. Dodatkowo przy pieluchach tetrowych ten rodzaj obszycia może prowadzić do strzępienia się materiału. Może ale nie musi, bo jest dużo decydujących o tym czynników jak chociażby gramatura materiału czy sposób prania.

 

Pieluszki tetrowe ze względu na to, że są cienkie bardzo szybko schną. W ciepły wietrzny dzień wystarczy im pół godziny i będą suche. Biorąc pod uwagę to, że dość dobrze chłoną wilgoć wydają się takim niezbędnym elementem dziecięcej wyprawki. A mają jeszcze mnóstwo innych zastosowań, o których będzie nieco później. To ile potrzeba pieluch tetrowych jest bardzo indywidualną sprawą. Pisałem o tym przy okazji tekstu "Ile potrzeba pieluch wielorazowych dla dziecka?" (klik).

Rozmiary tetry

Pieluszki tetrowe występują najczęściej w kilku rozmiarach. Dla najmniejszych dzieci, wcześniaków i noworodków najlepsza jest tetra w rozmiarze 40x40 cm (wcześniaki i drobne noworodki) lub 50x50 cm. Dla nieco starszych niemowlaków proponuje się już rozmiary 60x60 cm, 70x70 cm. Dla starszaków dobrze sprawdza się rozmiar 80x80 cm. Pamiętajcie, że nie ma co wyrzucać mniejszego rozmiaru gdy dziecko podrośnie, bo można go złożyć w prostokąt i używać jako wkładu do otulacza.

 

Tetra trochę kurczy się w praniu. Zazwyczaj jest tak, że jeden bok kurczy się nieco bardziej od drugiego. Jest to proces naturalny i wynika ze sposobu utkania materiału. Średnio pieluszki tetrowe kurczą się o ok. 5% - 10%.

Gramatura

Gramatura jest tym co ma największy wpływ na chłonność pieluchy tetrowej. Od razu zaznaczam tu, że bawełna nabiera chłonności z czasem i potrzebuje około 5-8 prań zanim będzie chłonąć jak trzeba. Najczęściej spotykaną gramaturą jest 140 g/m2.

Jest to podstawowa gramatura, która powinna zapewnić odpowiednią chłonność i zapobiec wściekłości spowodowanej przeciekom. Inne dostępne gramatury to 160 gsm, 173 gsm a nawet 185 gsm. Jest jeszcze 115 gsm i mniejsze ale one są tak mało chłonne, że rzadko kiedy ktoś decyduje się na ich stosowanie przy pieluchowaniu wielorazowym. Niestety to właśnie one są najczęściej spotykane w sieciach.

Sposoby składania tetry

Nie jestem ekspertem od składania tetry, ale w internecie są dobre filmy instruktażowe. Sposobów składania tetry jest doprawdy wiele. Można do nich zaliczyć złożenie w prostokąt i stosowanie jako wkład. Najczęściej jednak składa się ją na różne sposoby i spina klamerką Snappi. Tymi sposobami są np. samolot, anielskie skrzydła, romb, klepsydra czy latawiec.

Inne zastosowania tetry

Pieluszka tetrowa może służyć na setki różnych sposobów oprócz pieluchowania wielorazowego. Może być myjką, szmatką, ręcznikiem (ja na kilku wyjazdach w góry wycierałem się tetrą mając więcej miejsca na jedzenie). Może też być używana jako podkład do przewijania, podkład na wagę u lekarza, kocyk w gorące dni, osłona od słońca w samochodzie, osłona mamy przy karmieniu piersią, duży śliniak, sitko do robienia mleka roślinnego lub domowej nalewki (to jeden klient mi powiedział). 

 

Z rzeczy mniej oczywistych może być żaglem na wyprawie przez morze wzburzonych zabawek, albo torbą na zakupy czy chustą do noszenia misia. Ogranicza Was tylko wyobraźnia :)

Porównanie pieluch tetrowych

Opisane zostały tylko te rodzaje pieluch tetrowych, które miałem w rękach. Nie będę wypowiadał się na temat rzeczy, których nie znam. Nie pokuszę się też o ocenę chłonności, co może być istotne w przypadku pieluch tetrowych o tej samej gramaturze. Nie zrobię tego dlatego, że nie potrafię zapewnić identycznych warunków dla każdego pomiaru. Chyba, że Wy macie pomysł jak to zrobić to napiszcie do nas maila.

 

Rodzina Eko - tetra bielona, 140 g/m2 (tutaj kupisz)

Nasza tetra, szyta specjalnie dla nas, oczywiście w Polsce. 100% bawełna. Posiada certyfikat "Bezpieczny dla dziecka". Można ją prać w temperaturze do 95°C. Producent materiału zapewnia, że tetra była bielona przy użyciu nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej. Obszycie z podwinięciem, ale w zależności od rozmiaru i partii mogą być płaskie krawędzie. Dostępna w rozmiarach 50x50, 60x60, 70x70 i 80x80 cm. Z naszych obserwacji wynika, że kurczliwość wynosi do 10%. W sumie to nie różni się od innych tetr o tej samej gramaturze pod względem jakości. Jest za to znacznie tańsza.

 

 

Little Birds - tetra bielona, 140 g/m2 (tutaj kupisz)

Praktycznie taka sama tetra jak nasza. Również świetny stosunek jakości do ceny. 100% bawełna, szyta w Polsce. Posiada certyfikat "Bezpieczny dla dziecka". Można ją prać w temperaturze do 95°C. Bielona przy użyciu nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej. Obszycie z podwinięciem, ale w zależności od rozmiaru i partii mogą być płaskie krawędzie. Dostępna w rozmiarach 50x50, 60x60 i 80x80 cm. Z naszych obserwacji wynika, że kurczliwość wynosi do 10%.

 

 

Dziobak - tetra niebielona, 140 g/m2 (tutaj kupisz)

Świetna tetra obszyta na płasko, bez żadnej podwiniętej krawędzi. Nabiera właściwej chłonności przez ok. 8-10 prań ale warto, bo jest niczym niebielona. Materiał posiada certyfikat Oeko-Tex i został utkany w Polsce. Pieluszka w całości została uszyta w Polsce. Udało nam się ustalić, że sama bawełna pochodzi z Turcji. Kurczliwość tej tetry jest standardowa i wynosi do 10%. Można ją prać w temperaturze do 60°C. Dostępna w rozmiarach 25x25 (jako myjka), 40x40, 50x50, 60x60, 70x70 i 80x80 cm.

 

MRB-wielorazowo - tetra niebielona, 140 g/m2 (tutaj kupisz) 

Bardzo fajna tetra obszyta owerlokiem. Dodatkowo niebielona wcale, choć przez to nabiera chłonności nieco dłużej. 100% bawełna, szyta w Polsce. Materiał posiada certyfikat Oeko-Tex standard. Można ją prać w temperaturze do 60°C. Dostępna w rozmiarach 40x40, 50x50, 60x60, 70x70 i 80x80 cm. Kurczliwość wynosi do 10%. 

 

 

Magabi - tetra niebielona, 160 g/m2 (tutaj kupisz) 

Kolejna świetna tetra obszyta z podwinięciem. Niebielona i wykonana w Polsce w 100% z bawełny. Materiał posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Można ją prać w temperaturze do 60°C. Dostępna w rozmiarach 40x40, 50x50, 60x60, 70x70 i 80x80 cm. Kurczliwość wynosi do 10%. Choć dość sztywna na początku, po praniu staje się miękka i zwarta.

 

 

XKKO Organic Stare Czasy - tetra niebielona, 173 g/m2 (tutaj kupisz) 

Tetra o najwyższej gramaturze. Dodatkowo wykonana z niebielonej bawełny organicznej certyfikowanej przez GOTS. Sam materiał oraz szycie są poza terenem Polski, bo i XKKO jest czeską firmą. Materiał posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Tetrę od XKKO można prać w temperaturze do 95°C. Dostępna jedynie w rozmiarze 70x70 cm. Kurczliwość wynosi do 10%. Obszycie z podwinięciem, 2 krawędzie płaskie.

 

KoKoSi - Ko-tetra, tetra niebielona, 185 g/m2 (tutaj kupisz)

Kolejna tetra niebielona obszyta na płasko. Niewątpliwą zaletą Ko-Tetry jest jej gramatura, wynosząca aż 185 gsm. To robi wrażenie nawet na mnie :) Nabiera chłonności przez ok. 8-10 prań i wykurcza się o ok. 10%. Można ją prać w temperaturze do 60°C.

Pieluchy muślinowe i Bird Eye

W sumie to pieluchy muślinowe nie powinny być zaliczone do pieluch tetrowych, bo są tkane nieco innym splotem i o innej gęstości. Z uwagi jednak na to, że są one również stosowane jako wkłady chłonne do pieluch wielorazowych, to dołączam je do spisu.

 

XKKO - tetra Bird Eye niebielona, 160 g/m2 (tutaj kupisz)

Pieluszka wykonana w 100% z niebielonej bawełny organicznej certyfikowanej przez GOTS. Sam materiał oraz szycie są poza terenem Polski. Materiał posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Tetrę od XKKO Bird Eye można prać w temperaturze do 95°C. Dostępna w rozmiarze 70x70 cm i 80x80 cm. Kurczliwość wynosi do 10%. Obszycie z podwinięciem. Pozostaje miękka nawet po wielu praniach.

 

 

XKKO - BMB kolorowe bambusowe, 183 g/m2 (tutaj kupisz)

Pieluszka wykonana w 70% z wiskozy bambusowej i 30% z bawełny. Sam materiał oraz szycie są poza terenem Polski. Materiał posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Pieluszki można prać w temperaturze tylko do 40°C. Dostępne jedynie w rozmiarze 70x70 cm. Kurczliwość wynosi do 10% jeśli pierze się w odpowiedniej temperaturze. My praliśmy w 60 stopniach i mocno skurczyły się. Łatwo je teraz składamy w prostokąt. Obszycie z podwinięciem. Pozostaje miękka nawet po wielu praniach. 

 

Little Birds - tetra Birdseye niebielona, 160 g/m2 (tutaj kupisz)

Pieluszka wykonana w 100% z niebielonej bawełny organicznej certyfikowanej przez GOTS. Pieluszki szyte są w Polsce. Tetrę bird eye od Little Birds można prać w temperaturze do 60°C. Kurczliwość wynosi do 10%. Obszycie owerlokiem. Pozostaje miękka nawet po wielu praniach. Dostępna w rozmiarach 50x50, 60x60, 70x70 i 80x80 cm. 

 

Podsumowanie

Niby tetra to tetra i nie można w tym temacie odkryć Ameryki. Jednak każda z przedstawionych powyżej tetr jest w jakiś sposób inna. Która jest lepsza a która gorsza? Tego nie wiem, bo to Ty sam/-a zdecydujesz, która najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby :)

 

Na koniec zdjęcie zbiorcze, na którym widać różnice w kolorach.

 

 

Więcej tetry już wkrótce :)

 

Autor: Paweł Bogusz

Twój koszyk zawiera

0 produktów produkty produkt

close modal Icon
Brak produktów. Kiedy dodasz produkty do koszyka pojawią się one w tym miejscu.