Pielęgnacja piersi w trakcie laktacji

sty18
Wkładki laktacyjne i lanolina

Laktacja to bardzo szczególny czas dla kobiecych piersi i tak naprawdę, nie zaczyna się on dopiero po urodzeniu dziecka. Początek laktacji rozpoczyna się już w ciąży. W jej  pierwszych tygodniach już można zaobserwować zmiany jakie się w nich dokonują. Powiększają się, pojawiają się widoczne naczynia krwionośne, brodawki sutkowe są bardziej wrażliwe, otoczki wraz z brodawką ciemnieją. Ciąża to proces nie tylko rosnącego brzuszka. Całe ciało rozpoczyna niesamowity rozwój, przygotowuje się do wielkich zmian, które są potrzebne by nosić pod sercem dziecko. Nasze ciało zmienia się fizycznie pod wpływem hormonów. Im większe dzieciątko tym więcej hormonów wydziela się, aby ciążę utrzymać i powołać na świat niesamowity DAR ŻYCIA. Całe ciało szykuje się, aby kobieta stała się matką.

Rozwój kobiecego ciała podczas ciąży

Piersi rosną, a w nich gruczoł piersiowy, który ma tworzyć pokarm. Jest on niezbędny do przeżycia dziecka poza bezpiecznym łonem matki. Gruczoły piersiowe i rozwijające się w nich pęcherzyki mleczne zaczynają wydzielać mleko pomiędzy 16. a 22. tygodniem ciąży. Proces ten nazywa się laktogenezą I. Niektóre ciężarne mogą się o tym przekonać, widząc u siebie poplamioną bieliznę mlekiem! Osobiście tego nie doświadczyłam w żadnej z ciąż, piersi co prawda powiększyły swój rozmiar, ale nie stosowałam wkładek laktacyjnych zabezpieczających biustonosz.

 

Wydzielanie mleka na pełną skalę przypada po porodzie. W ciąży wysokie stężenia hormonów takich jak estrogen i progesteron - hamują wydzielanie prolaktyny - hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. Wydalenie łożyska  - wielkiej fabryki hormonów, wszystko zmienia. Następuje ogromna kaskada, uwalniająca działanie PROLAKTYNY. 

Etapy laktacji

Pierwszy pokarm po porodzie to siara, jest jej mało, jest gęsta i bardzo odżywcza, zawiera bardzo duże ilości przeciwciał. Przełom II i III doby po porodzie to czas, w którym pojawia się mleka nagle więcej (oznaka działających wysokich stężeń prolaktyny) - to laktogeneza II. Gdy nasz poród przebiegał prawidłowo, gdy dziecko zostało urodzone na powłoki brzuszne i ma dostęp do piersi przez cały czas, ssie bez zaburzeń doczekamy się nawału mlecznego, gdzie gruczoły piersiowe zaczynają produkować dziesięciokrotnie więcej pokarmu. od tego czasu mleko nazywa się mlekiem przejściowym, po około 2 tygodniach staje się mlekiem dojrzałym. Zaznaczę, że zmiany zachodzą nawet w trakcie samego aktu karmienia. Skład pokarmu dla dziecka dostosowuje się do jego zapotrzebowań, jest unikalne, różni się nawet składem odnośnie płci dziecka!

 

Jak widać, piersi od początku ciąży pracują pełną parą, a o pracujących należy odpowiednio zadbać :)

 

Po pierwsze, już w ciąży gdzie piersi nabierają nowego kształtu oraz ciężaru, należy dobrać odpowiednią bieliznę, która nie będzie uciskać piersi. 

 

Gdy pojawi się pokarm (od 16. tygodnia jest to możliwe) polecam bieliznę zabezpieczać. Przez toczące się w naszym organizmie zmiany hormonalne, pojawia się wrażliwość brodawek sutkowych i nawet noszenie bielizny może stać się odczuwalnym dyskomfortem. Ulgę może przynieść miękka wkładka laktacyjna. Na rynku jest ich mnóstwo. Firmy oferują wkładki jednorazowe i wielorazowe. Wybór należy do nas.

Wkładki laktacyjne wielorazowe

Niedawno mogłam się zapoznać z wkładkami laktacyjnymi wielorazowymi i żałuję, że zrobiłam to dopiero teraz! Wszystkie wielo-wkładki, które miałam okazję dotknąć, dzięki Rodzinie Eko są wykonane z dobrej jakości materiałów, jedne są mniejsze, drugie większe, ciekawe kolorystycznie, przyjazne dla skóry i dla wrażliwych brodawek. Zaskoczeniem dla mnie były antybakteryjne - z domieszką srebra, które działają leczniczo na poranione brodawki oraz te z wełny merynosa, które można zastosować aby ogrzać pierś (np. przy zastoju bądź zapaleniu piersi).

 

Poranione brodawki zawsze wymagają nie tylko szczególnej troski, ale i też baczniejszej uwagi. Pamiętaj, nic nie dzieje się bez przyczyny, przy takich problemach warto skonsultować się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym (CDL)

Higiena piersi

Kolejnym krokiem w pielęgnacji piersi jest ich higiena. Piersi nie wymagają zbyt wiele, wystarczy umyć je podczas codziennego prysznicu. Nie ma potrzeby przemywać brodawek przed każdym karmieniem.

 

Gdy zaobserwujemy nadmierną suchość otoczki, brodawki zalecam stosowanie naturalnej lanoliny (pozyskiwana jest z wełny owczej). Lanolina ma działanie natłuszczające, nawilżające i ułatwia gojenie się drobnych uszkodzeń na brodawkach - przy  których zaleca się konsultację z położną bądź z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Lanoliny nie ma potrzeby zmywać przed karmieniem dziecka.

 

Pamiętaj, że leczenie uszkodzonych brodawek zaczynamy od poprawy techniki karmienia. W ocenie poprawności techniki karmienia powinna Ci pomóc położna w szpitalu, położna środowiskowa lub dobry specjalista jak CDL. 

Pielęgnacja piersi

Pielęgnacja piersi, to także masaż. W ciąży nie konieczny, ale w czasie laktacji wskazany. Delikatny masaż, sprawiający przyjemność ma działanie laktogenne, czyli pobudzające piersi do produkcji pokarmu. Masażu NIE należy wykonywać forsownie, nie może sprawiać bólu, nie wolno mocno ich uciskać, czy ciasno bandażować!

 

Z piersiami trzeba obchodzić się delikatnie i z czułością. Głaskanie, opukiwanie opuszkami palców, lekki masaż śrubowy w kierunku brodawki przy ewentualnych zastojach - to jedyne dostępne i uznane metody dotyku piersi w czasie laktacji.

 

Podsumowując. Piersi wcale od nas wiele nie wymagają, lecz warto się nimi zaopiekować, reagować na stan dyskomfortu związany z karmieniem piersią. Dostępność na rynku ekologicznych produktów, naturalnej lanoliny, przyjaznych wielo-wkładek, dobrze dobranych biustonoszy, może sprawić karmienie piersią ogromną przyjemnością i satysfakcją z możliwości własnego ciała. 

 

Autorka: Aleksandra Witkowska - położna, CDL, Doradca Noszenia - KarmiOlka

sty  18