Boraks konfekcjonowany przez nas. Zapakowany został w woreczek strunowy. Jest sprawdzonym, tanim i ekologicznym środkiem czyszczącym o szerokim zastosowaniu. Bardzo dobrze wywabia trudne plamy po burakach, winie, oleju, sokach czy herbacie.
Nazwa chemiczna: Czteroboran sodu dziesięciowodny
Wzór chemiczny: Na2B4O7*10H2O
Numer WE: 215-540-4
Numer CAS: 1303-96-4
Gatunek: czystość 99,99%
Kraj pochodzenia: Turcja
Data ważności: 01.2025 r.
Krótka charakterystyka boraksu:
- Naturalnie występujący w przyrodzie związek boru. Występuje w postaci minerału tinkalu.
- Zazwyczaj używany jako ekologiczny i naturalny środek do czyszczenia z szerokim wachlarzem zastosowań.
- Normalnie występuje w postaci kryształów rozpuszczalnych w wodzie. Podczas powolnego ogrzewania traci on wodę hydratacyjną, przy temperaturze 300-400°C przechodzo w bezwodną sól o temperaturze topnienia 878°C.
- Dobrze czyści zabrudzone powierzchnie naczyń, porcelany, wanny, zlewu, kafelek, armatury, zamrażarki czy lodówki.
- Jest doskonałym dodatkiem wybielającym i zmiękczającym pranie przy praniu z użyciem orzechów piorących.
- Składnik domowych proszków do prania, obok sody kalcynowanej i nadwęglanu sodu.
- Udrażnia zatkane rury.
- Można go używać jako topika przy lutowaniu bądź spawaniu.
- Czyści okna i lustra.
- Skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy odchodów zwierzęcych, moczu, zepsutego mleka itp.
- Środek owadobójczy na mrówki, karaluchy, rybiki cukrowe.
- Wywabia trudne do usunięcia plamy po burakach, herbacie, sokach, tłuszczach, winie itp.
- Środek na chwasty.
Zastosowanie w konkretnych sytuacjach - gotowe przepisy:
Jako uniwersalny środek czyszczący:
2 łyżki boraksu rozpuścić w 2 szklankach ciepłej wody z dodatkiem 2 łyżek octu. Można do tego dodać kilka kropli olejku zapachowego, np. lawendowego, grejfrutowego. Tak powstały środek skutecznie zwalcza osad z wody na bateriach. Można go także z powodzeniem używać do czyszczenia powierzchni chromowanych, luster, okien, zmywalnych tapet czy ścian.
Udrażnianie zatkanych rur odpływowych:
1/2 szklanki boraksu wsypać do zatkanego odpływu, powoli zalewać 2 szklankami wrzącej wody. Pozostawić na 15 minut po czym dobrze spłukać bieżącą wodą.
Czyszczenie zlewu, wanny, umywalki, kafelek i innej glazury:
Zabrudzenia usuwać pastą powstałą przez wymieszanie 1 szklanki boraksu i 1/4 szklanki wody. Dla uzyskania lepszych efektów można wykonać pastę na soku lub kwasku cytrynowym. Pastę należy rozsmarować na zabrudzonej powierzchni i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie zmyć przy użyciu gorącej wody.
Czyszczenie sedesu:
Najskutecznie muszlę klozetową czyści się za pomocą szczotki namoczonej w roztworze boraksu (1/2 szklanki boraksu na 2 litry wody). W przypadku silnych zabrudzeń należy wsypać 1/2 szklanki boraksu do muszli i pozostawić na 1-2 godziny. Po tym czasie wyszorować muszlę szczotką i spłukać.
Pranie:
Boraks jest doskonałym środkiem zmiękczającym i wybielającym tkaniny. 1/2 szklanki boraksu dodać do pralki razem ze zwykłym środkiem piorącym.
Usuwanie plam:
Boraks pomocny jest także w usuwaniu plam. Przygotować roztwór z 1 czubatek łyżki boraksu i 4 litrów wody, namoczyć w nim splamioną tkaninę przez ok. pół godziny, a potem wyprać jak zawsze.
Usuwanie plam na dywanach i wykładzinach:
Plamy suche obficie namoczyć i wcierać w nie trochę boraksu (lub od razu wcierać w plamy pastę z boraksu i wody). Pozostawić dywan do wyschnięcia, następnie zeskrobać i dokładnie odkurzyć dywan. Przed użyciem tej metody należy sprawdzić działanie boraksu na małym kawałku dywanu, w celu uniknięcia odbarwień.
Plamy mokre polewamy roztworem z 1/2 szlanki boraksu i 1,5 szklanki wody. Następnie osuszamy suchą gąbką.
Usuwanie plam z pleśni z tkanin:
Wetrzeć w zapleśniałe miejsca roztwór z 1/2 szklanki boraksu i 2 szklanek gorącej wody. Tkaninę pozostawić na kilka godzin w wodzie po czym dokładnie wypłukać.
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów:
Boraks, tak samo jak soda oczyszczona, skutecznie usuwa przykre zapachy z psujących się resztek jedzenia albo moczu. Pojemnik na śmieci albo kocią kuwetę należy umyć roztworem boraksu lub wysypać nieco boraksu na dno.
Dezynfekcja lodówki:
Środek lodówki należy dokładnie przemyć roztworem boraksu z 1 łyżki boraksu i 1/2 litra wody.
Wybielacz do firan:
Poszarzałe firany moczyć przez 30 minut w roztworze z 1 czubatej łyżki boraksu i 4 litrów wody. Następnie wyprać jak zawsze.
Czyszczenie stalowego lub żeliwnego zlewu:
Zabrudzone miejsca należy czyścić pastą powstałą z 1 szklanki boraksu rozmieszanej z 1/4 szklanki soku z cytryny. Po czyszczeniu spłukać obficie bieżącą wodą.
Mycie okien i luster:
Czyścić należy roztworem z 2 łyżek boraksu i 3 szklanek wody.
Czyszczenie srebra i złota:
Boraks zmieszać z sokiem z cytryny w proporcji 1:1. Tak powstałą pastą wyczyścić powierzchnię i spłukać ciepłą wodą.
Zwalczanie insektów, mrówek, pcheł itp.:
Przygotować galaretkę spożywczą i ustawić w miejscu występowania insektów. Kiedy już wystygnie dodać do niej 1 łyżkę boraksu.
Aby zwalczyć karaluchy należy wymieszać 1 łyżkę boraksu i 1 łyżeczkę cukru pudru. Następnie wysypać niewielkie kupki w podejrzanych miejscach.
Pchły zlikwidujemy posypując zapchlone miejsca suchym boraksem i odkurzając po kilku godzinach.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:
Używając boraksu należy przestrzegać zasad:
- Stosować odzież ochronną (rękawice gumowe itd.)
- Unikać kontaktu z oczami, skórą.
- Nie wdychać, nie spożywać!
- Trzymać w ukryciu poza zasięgiem dzieci i zwierząt!
W przypadku dostania się do oczu należy ostrożnie przepłukiwać przez kilka minut wodą, jeśli osoba stosuje soczewki należy je ostrożnie usunąć i kontynuować przemywanie. Po bezpośrednim kontakcie (w przypadku dostania się do nosa, dróg oddechowych, lub przewodu pokarmowego) należy zasięgnąć porady lekarza. BORAKS działa drażniąco na oczy, może wpływać szkodliwie na płodność oraz dziecko w łonie matki.
Produkt kolekcjonerski - oznacza to mniej więcej tyle, że przesypujemy go z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności, ale nie robimy tego w akredytowanym laboratorium :)