Zależy Ci na zdrowej i smacznej diecie, kiedy brakuje sezonowych warzyw? Kiełkownica szklana tak działa, że już po kilku dniach możesz zajadać pierwszą porcję rzeżuchy, lucerny, brokuła i innych warzyw. Kiełki to ich najbardziej skoncentrowana i najzdrowsza postać.
Koniecznie przeczytaj naszą recenzję z używania tej kiełkownicy "Kiełkownice szklane - testy + jak wybrać dobre nasiona na kiełki"
Kiełkownica szklana w postaci miseczki z metalowym sitkiem to świetna alternatywa talerza z watą lub innych, niewygodnych sposobów hodowli. Jest to odpowiedź na problemy z kiełkowaniem w zamkniętych kiełkownicach (zarówno trzypiętrowych plastikowych jak i słoikowych) niektórych rodzajów nasion. Zwłaszcza tych, które wydzielają podczas procesu kiełkowania charakterystyczną kleistą substancję. Mowa tu o popularnej w Polsce rzeżusze, rukoli oraz gorczycy. Te ziarna należy kiełkować ze swobodnym dostępem do powietrza, i to umożliwia kiełkownica szklana. Kiełkownica jest wolna od plastiku a więc stanowi nie lada gratkę dla fanów stylu Zero Waste (jak my). Jej waga to 200 g, wysokość 5 cm, a średnica 14 cm.
Główną przewagą tej kiełkownicy ponad uprawą na wacie/ligninie/bibule jest to, że nie tracimy korzeni, które też mają w sobie substancje odżywcze. Tak, korzenie rzeżuchy są jadalne! Usuwając je wraz z watą, tracimy bardzo dużo zdrowego jedzenia. A z sitka wyciągamy je w całości.
Podstawowe cechy:
- zapewnia swobodny dostęp powietrza kiełkującym nasionom
- nadaje się do nasion, które wydzielają klej podczas kiełkowania: rzeżucha, rukola, gorczyca i inne
- nadaje się do mycia w zmywarce
- jest kompaktowa, nie zajmuje dużo miejsca
- umożliwia korzystanie z całych kiełków, z korzeniem włącznie, nic się nie marnuje, nic nie trzeba odcinać.
Jeśli kiełkujesz rzeżuchę, rukolę, bazylię lub gorczycę, nie ma lepszego rozwiązania niż kiełkownica szklana. Pozostałe rodzaje warzyw również można tu uprawiać.
Sposób użycia:
1. Połóż sitko na miseczce, nasyp na nie ziarna;
2. Spryskaj nasiona wodą. Nie ma potrzeby wcześniejszego namaczania nasion zarówno rzeżuchy, jak gorczycy.
3. Ustaw kiełkownicę w miejscu ciepłym, nie nad kaloryferem, bo kaloryfer wysusza powietrze. Dla kiełkowania rośliny potrzebują przede wszystkim ciepła i wody, niekoniecznie słońca.
4. Spryskuj nasiona tyle 3-4 razy dziennie.
5. Kiedy rośliny wzejdą, można wyciągnąć je delikatnie z sitka, nie tracąc zdrowych korzeni.
Do większości pozostałych rodzajów kiełków nadaje się kiełkownica słoikowa.