Koszule do karmienia

Koszula do karmienia – must have każdej przyszłej mamy

Koszula do karmienia to taki element garderoby, który znajduje zastosowanie już od pierwszego dnia ciąży, aż do porodu, jak również przez cały okres karmienia piersią. Jako, że jest używana głównie w nocy, która jest często trudnym i pracowitym czasem (szczególnie na początku mlecznej drogi), powinna spełniać określone wymagania i odpowiadać potrzebom noszącej ją mamy.

Zadania koszuli do karmienia

Noworodki i niemowlęta z początku budzą się kilkanaście razy na dobę na karmienie i jest to całkowicie naturalny i potrzebny do prawidłowego rozwoju, proces. Dobranie odpowiedniego ubioru na ten czas jest dla mamy karmiącej istotne z punktu widzenia szybkiego zaspokajania głodu u malucha, jak również zapewnienia maksymalnego komfortu dla niej samej. W czasie ciąży i później laktacji,  w ciele kobiety zachodzą również intensywne zmiany, powodujące zwiększenie wrażliwości na dotyk, wynikające z aktywności  hormonów, które wpływają także na zmiany rozmiaru biustu. Dlatego dobór odpowiedniego ubioru, służącego w czasie ciąży i po porodzie powinien być więc dokonany z uwzględnieniem funkcjonalności i wygody koszuli do karmienia.

Koszula czy piżama, co lepsze do karmienia?

Zarówno koszule do karmienia, jak i piżamy mają swoich zwolenników i ich wybór jest kwestią indywidualną. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że piżama z obciskającą gumą w pasie nie sprawdzi się pod koniec ciąży, ponieważ będzie zsuwać się z rosnącego brzucha, a także po porodzie, kiedy brzuch jest obolały (szczególnie po cesarskim cięciu) nie będzie wspierać naturalnej regeneracji rany. Natomiast koszula, która delikatnie dopasuje się do ciała, jednocześnie nie uciskając żadnych wrażliwych miejsc, to rozwiązanie bardziej polecane dla mam.

Cechy idealnej koszuli do karmienia

Wybór wygodnej i praktycznej koszuli do karmienia może stanowić problem, szczególnie dla kobiet spodziewających się pierwszego dziecka. Z pewnością warto kierować się następującymi kryteriami:

  • Materiał – tkanina, z której uszyta jest koszula do karmienia powinna być w 100% naturalna. Jest to istotne dla zachowania komfortu, dzięki jej przewiewności, elastyczności oraz możliwości użytkowania przez cały okres karmienia. Naturalne materiały, jak organiczna bawełna czy bambus, pozwalają na uniknięcie nieestetycznych odkształceń, rozciągnięcia podczas prania. Dzieje się tak, ponieważ tkaniny te nie są barwione syntetycznymi barwnikami, dzięki czemu ich włókna nie zostają osłabione i są lepszej jakości. Warto, aby wybrana koszula była uszyta z materiałów o certyfikatach, np. GOTS, Przyjazny dla Człowieka czy Bezpieczny dla Dziecka.
  • Fason – idealna koszula do karmienia powinna pozwalać na swobodne a jednocześnie dyskretne korzystanie z niej. Najbardziej polecane są koszule z wszytymi zakładkami, które w pełni realizują to zadanie. Dzięki ich zastosowaniu karmienie piersią jest łatwe i nie powoduje skrępowania. Zdecydowanie nietrafionym pomysłem są zapięcia na guziki, sznurki, kokardki czy zatrzaski, których odpinanie i zapinanie jest czasochłonne i niefunkcjonalne.
  • Kolor – to kwestia indywidualnych preferencji, warto jednak pamiętać, że naturalne, niebarwione tkaniny są najbardziej przyjazne dla skóry.

Kilka słów o bawełnie organicznej

Wielu z nas jest przekonanych, że zakup odzieży uszytej z użyciem bawełny naturalnej jest najlepszym wyborem. Niestety, jej konwencjonalne uprawy charakteryzuje wysokie zużycie środków chemicznych, sztucznych barwników i stosowanie procesów, które w końcowym efekcie są szkodliwe dla użytkownika.

Produkcja bawełny ekologicznej jest natomiast ściśle kontrolowana i nie jest sprzeczna z naturalnymi procesami wzrostu tej rośliny. Jej uprawa odbywa się na czystych i nieskażonych chemikaliami obszarach a zbiory dokonywane są ręcznie, zgodnie z jej naturalnym cyklem wzrostu. Dzięki temu gotowy materiał jest szlachetniejszy, trwalszy i bezpieczniejszy dla skóry jak i zdrowia. Wybierając produkty uszyte z bawełny organicznej nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, zdrowia człowieka ale także ograniczamy proceder wyzysku pracowników zatrudnianych w biednych krajach do produkcji taniej odzieży niskiego gatunku.

Aktywne filtry:

-