Kwasek cytrynowy konfekcjonowany przez nas. Zapakowany został w woreczek strunowy. Jest sprawdzonym, tanim i ekologicznym środkiem czyszczącym o szerokim zastosowaniu. Niezastąpiony w kuchni i przy produkcji domowych kosmetyków. Idealnie sprawdza się przy strippingu pieluszek wielorazowych, aby usunąć z nich złogi amoniaku. Nasz kwas cytrynowy jest bez GMO.
Nazwa chemiczna: Kwas cytrynowy. Jednowodny 8-40MESH
Wzór chemiczny: C6H8O7*H2O
Numer WE: 201-069-1
Numer CAS: 5949-29-1
Jakość: spożywcza
Kraj pochodzenia: Chiny
Data ważności: 10.2022 r.
Inna nazwa: E330
Masa netto: 1 kg
Kwasek cytrynowy, kwas cytrynowy (ang. citric acid) naturalnie występuje w cytrusach. Znaleźć go można także w innych owocach, jak truskawki, jagody, borówki, kiwi, porzeczki, maliny lub w niektórych warzywach. Można go wytworzyć naturalnie lub syntetycznie. Kwas cytrynowy jest niezbędny w ludzkim organizmie, gdyż bierze udział w cyklu Krebsa dostarczając nam energii do życia. Jest produktem idealnym w kuchni, do sprzątania, do pielęgnacji pieluszek wielorazowych, które zaczęły brzydko pachnieć, a także do przygotowywania własnych kosmetyków.
Kwasek cytrynowy znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym, ale także w farmaceutycznym. Sole kwasu cytrynowego, czyli cytryniany, stosowane są w niedoborach określonego metalu w naszym organizmie.
Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające kwas cytrynowy wykorzystywany jest jako konserwant w kosmetykach i żywności. Używa się go też jako stabilizatora, regulator kwasowości czy utrwalacz barwy produktów żywnościowych.
Przemysł kosmetyczny (a więc robiąc swoje kosmetyki możesz skorzystać z tych porad) stosuje kwas cytrynowy np.:
- jako substancję wzmacniającą działanie innych hydroksykwasów
- jako przeciwutleniacz - wzmacnia właściwości pozostałych antyoksydantów, zwiększa trwałość preparatów, zmniejsza negatywny wpływ promieni UV i zanieczyszczeń z powietrza na naszą skórę
- w terapii antyfotostarzeniowej - produkty wykorzystujące kwasek cytrynowy redukują przebarwienia skóry, zmniejszają jej szorstkość, wyrównują koloryt, a także wygładzają zmarszczki.
- w środkach do peelingu - świetnie złuszcza i poprawia koloryt skóry suchej, skłonnej do zaburzeń barwnikowych (np. dyschromia, skóra pstra), zaburzeń rogowacenia, skóry łojotokowej, tłustej, a także przy trądziku pospolitym
- przeciwbakteryjnie - roztwór kwasku nałożony na skórę chroni ją przed bakteriami
- jako substancja rozświetlająca skórę - kwasek cytrynowy likwiduje także przebarwienia i wyrównuje kolorystykę skóry.
Najgoręcej jednak polecamy używać kwasek jako tani i ekologiczny środek czystości. Z nim wysprzątasz prawie cały dom :)
Praktyka, również w naszym domu, dowodzi, że kwasek cytrynowy to najlepszy odkamieniacz. Najlepiej też zmiękcza wodę.
- Pralka lub zmywarka - 3 łyżki stołowe kwasku wsypać do pralki/zmywarki i nastawić na 50-60°C.
- Czajnik - napełnić wodą, wsypać 1 łyżkę kwasku, zagotować, odczekać min. 15 minut i porządnie wypłukać usuwając kamień.
- Ekspres do kawy - 2 łyżeczki kwasu wsypać do pojemnika z wodą, uruchomić ekspres, następnie powtórzyć płukanie już bez dodatku kwasku cytrynowego.
- Toaleta i przetykanie rur - w szklance ciepłego octu należy rozpuścić 2-3 łyżki kwasku i natychmiast zalać toaletę lub rury (może powstać gwałtowna reakcja, dlatego trzeba zrobić to szybko). Po upływie kilku minut wyszorować zabrudzone powierznie i spłukać wodą.
- Czyszczenie armatury - 1-2 łyżeczki kwasku cytrynowego rozpuścić w ok. 200 ml ciepłej wody. Tak przygotowanym roztworem nasączyć szmatkę i przecierać gładkie powierzchnie. W przypadku cięższych zabrudzeń szorować tym płynem, lub zostawić na chwilę po nałożeniu do rozpuszczenia brudu.
Jak wygląda kwasek cytrynowy?
Jest to krystaliczny proszek, bezbarwny, składający się z przezroczystych lub białych kryształów o kwaśnym smaku. Na wolnym powietrzu wietrzeje.
Produkt kolekcjonerski.