Wkład chłonny to serce pieluszki wielorazowej. To właśnie wkład odpowiada za wchłanianie płynu wydalanego przez dziecko i zatrzymywanie go wewnątrz pieluszki niedopuszczając do zamoczenia ubranek dziecka (a czasem też rodziców). Wkłady chłonne pasują do otulaczy PUL lub wełnianych, do kieszonek, do gatek, longów i formowanek z kieszonką. Poszczególne wkłady chłonne różnią się między sobą rozmiarem, czasem schnięcia, chłonnością, materiałem i kształtem.
Materiały używane do wykonywania wkładów chłonnych można podzielić na naturalne i sztuczne. Do naturalnych zalicza się bambus (a raczej wiskozę bambusową), bawełnę (coraz częściej organiczną i niebieloną), len, konopie. Sztucznym materiałem jest mikrofibra.
Rozmiary jakie spotyka się przy wkładach chłonnych to najczęściej rozmiar noworodkowy (NB), rozmiar S, M, L, XL, a także rozmiary pośrednie S/M, L/XL. Pozwala to na dobranie idealnej wielkości wkładu do romiaru dziecka.
Wkłady chłonne znacząco różnią się czasem schnięcia. Co do zasady im grubszy wkład tym dłużej schnie. Wkłady chłonne z naturalnych materiałów lepiej chłoną i więcej, ale też dłużej schną. Fantastycznie sprawdzają się wkłady składane lub tetra. Po złożeniu otrzymujemy nawet 8 warstw chłonnego materiału, a suszy się 1 warstwa co znacznie skraca czas schnięcia.
Z naszych obserwacji wynika, że najbardziej chłonne są wkłady z naturalnych materiałów. Jeżeli zależy Ci na czasie schnięcia warto zastanowić się nad wkładem mikrofibrowym z warstwą naturalnego materiału od strony pupy dziecka. Im więcej warstw tym wkład może zatrzymać więcej wilgoci.
Wkłady chłonne mają różne kształty. Mogą być klasyczne prostokątne, składane kwadratowe lub prostokątne, długie, o anatomicznym kroju (jak klepsydra).
Ciekawym rozwiązaniem są też boostery. Są to bardzo małe wkłady, które umieszcza się pod wkładem głównym w miejscu, które narażone jest na największą porcję moczu dziecka. U chłopców jest to z przodu a u dziewczynek na środku lub z przodu (niektóre siusiają do przodu, np. nasza córka) :)
Najważniejsze przy doborze wkładu jest dobranie odpowiedniej chłonności do dziecka. Za mało chłonny wkład będzie powodował przecieki. Zbyt gruby zaś będzie odstawał i przy leżącym dziecku będzie powodował podniesienie pupy dziecka ponad kręgosłup co nie jest dobrym zjawiskiem.
Przy praniu wkładów z reguły nie wolno stosować płynów do płukania, gdyż zmniejszają one chłonność. Wyjątek stanowi płyn EcoZone, który wręcz przywraca chłonność wkładom i pieluszkom.
0 produktów produkty produkt